Kolejne nadzieje na skuteczne leczenie chorób oczu przy pomocy komórek macierzystych. Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati udowodnili, że komórki szpiku kostnego mogą pomóc w leczeniu genetycznych schorzeń rogówki.

Taka terapia może nie tylko poprawić ostrość widzenia, ale w niektórych przypadkach pozwoli także zapobiec całkowitej utracie wzroku.

Komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego myszy, po przeszczepieniu do oka przekształcały się w komórki rogówki i wytwarzały białka charakterystyczne dla tej, zewnętrznej warstwy gałki ocznej. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Cincinnati, zdolność przekształcenia się komórek macierzystych szpiku w odpowiednie komórki rogówki daje duże nadzieje na wykorzystanie tej metody w medycynie.

Autorzy badań uważają, że ich metoda może pomóc w przypadkach, w których niemożliwy jest na przykład przeszczep rogówki. U zwierząt pierwsze pozytywne skutki terapii pojawiały się już po tygodniu od wstrzyknięcia komórek macierzystych. Trwają prace nad przygotowaniem testów klinicznych u ludzi.