Profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania na raka nawet o 60 procent. W Szczecinie przedstawiono pierwsze wyniki unikatowego na skalę światową genetyczno-onkologicznego programu profilaktycznego: realizują go wspólnie lekarze rodzinni, genetycy Pomorskiej Akademii Medycznej i Zachodniopomorska Kasa Chorych.

Genetyk, profesor Jan Lubiński, główny twórca programu tłumaczy, że jego istotą jest maksymalna redukcja ryzyka zachorowań na raka. Program pozwala wytypować osoby, u których występują predyspozycje do nowotworów i prowadzić u nich odpowiednią profilaktykę.

Z badań szczecińskiego ośrodka wynika, że około pół miliona Polaków cierpi na zaburzenia genowe, które niosą wysokie ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Dziesięć procent notowanych zachorowań ma podłoże genetyczne. Zdaniem profesora Jana Lubińskiego dzięki tej profilaktycznej akcji radykalnie zmniejszy się ryzyko wystąpienia nowotworu: w samym tylko województwie zachodniopomorskim uda się uniknąć co najmniej 70 przypadków zachorowań na raka, m.in. nowotworu piersi, jajnika i jelita grubego. Lubiński uważa, że badania genetyczne są dużo tańsze od leczenia chorych na raka: „Zwykle opłaca się – nie tylko medycznie, ale i ekonomicznie – prowadzenie takich badań, w których najpierw się identyfikuje za pomocą wszystkich badań genetycznych grupy najwyższego ryzyka, a następnie te osoby obejmuje się odpowiednią opieką” – powiedział RMF Lubiński. Niestety, jak dodaje profesor, prowadzone przez niego badania nie do końca są doceniane. Dodajmy, że badania genetyczne prowadzone w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie w pełni sfinansowała tamtejsza kasa chorych.

foto Piotr Lichota RMF Szczecin

08:00