Już dziś w nocy możemy zaobserwować spektakularne, barwne zjawisko! Szykuje się burza magnetyczna. Jeśli będzie wystarczająco silna, na niebie będzie widoczna zorza polarna.

O zorzy polarnej, która może pojawić się na polskim niebie, informuje m.in. facebookowy profil "Z głową w gwiazdach":

Symulacje wykazują uderzenie w Ziemię bardzo silnej "chmury" wiatru słonecznego już dziś po południu. Jeśli przewidywania się sprawdzą to szykuje się dziś w nocy silna burza magnetyczna nad naszą planetą. Może się ona okazać na tyle silna, że ponownie zobaczymy zorzą polarną z Polski tak jak w marcu tego roku - czytamy. 



Na profilu pojawiło się kilka przydatnych informacji związanych ze zjawiskiem. Twórcy "Z głową w gwiazdach" podkreślają, że zorza "widoczna jest zazwyczaj nisko nad północnym horyzontem i najlepiej ją obserwować poza miastem". Przy czym wyjeżdżamy z miasta wszędzie - poza kierunkiem południowym! - czytamy. Twórcy profilu zaznaczają też, że jasna i kolorowa zorza wychodzi tylko na zdjęciach:W rzeczywistości bywa zjawiskiem raczej subtelnym. Czasem można wręcz ją przeoczyć. Warto więc kontrolnie wykonywać zdjęcia o kilkusekundowym czasie naświetlania - wtedy zobaczymy więcej.

Czy to może być groźne?

Jak się okazuje, niekiedy zorza, która jest efektem burzy na Słońcu, może być... niebezpieczna. W historii były tak duże burze, wyrzuty materii, że w kilku przypadkach spowodowało to zaburzenia sieci energetycznej - mówił RMF FM Bogusław Kulesza, astronom z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Najbardziej taki znany przypadek miał miejsce w 1989 roku, kiedy była olbrzymia burza na Słońcu, materia dostała się do naszej atmosfery i spowodowała powstanie tak silnych impulsów elektromagnetycznych, że jeden z głównych transformatorów sieci energetycznej w Kanadzie przepalił się. Lawino zaczęły się przepalać elementy sieci energetycznej i cała Ameryka wschodnia przez kilka godzin pozbawiona była prądu. I to dla naszej cywilizacji może być groźne - dodał astronom. WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTACIE TUTAJ