Żywe kolory i wymyślne wzory, których zwierzęta używają w swoich relacjach z otoczeniem, interesowały naukowców od dawna. Dzięki odkryciu amerykańskich badaczy możemy wreszcie zrozumieć, jak natura tworzy te barwne ornamenty.

Zwierzęta - ptaki, owady czy płazy - używają najrozmaitszych kolorów i charakterystycznych rysunków na ciele, by wtopić się w otoczenie i uniknąć niebezpieczeństwa, nastraszyć potencjalnego napastnika albo zauroczyć partnera lub - częściej - partnerkę.

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison piszą na łamach czasopisma "Nature", że odkryli białko, które może przenikać przez tkanki i sygnalizować konkretnym komórkom, że powinny wytworzyć dany barwnik. Nie tylko jednak odkryto to białko, ale i nauczono się je wykorzystywać. Wbudowanie genu kodującego to białko w różne miejsca genomu muszki owocówki z gatunku Drosophila guttifera pozwoliło niemal dowolnie zmieniać wzór na jej skrzydłach.

Badacze są przekonani, że zdobyte przez nich doświadczenie będzie można wykorzystać teraz do przemalowania także bardziej skomplikowanych organizmów.