Rozwód ma poważne negatywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Im poważniejszy konflikt towarzyszy rozwodowi, tym poważniejsze są jego negatywne, psychiczne skutki. Piszą o tym na łamach czasopisma "Frontiers in Psychology" naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. O ile same wnioski nie wydają się przełomowe, zaskakuje fakt, że... odbiegają one od wyników dotychczasowych badań. Co je różni? Przyglądano się skutkom coraz bardziej popularnych w Danii rozwodów natychmiastowych.

Zdrowotne skutki rozwodów, zarówno psychiczne, jak i fizyczne były oczywiście wielokrotnie badane. Problem w tym, że zwykle badano zainteresowane osoby po rozwodzie, który był finałem wcześniejszej długotrwałej procedury i częstej wcześniejszej separacji. To powodowało, że część związanych z rozstaniem ran zdążyła się już do tego czasu zagoić i wyniki badań wskazywały na mniejsze konsekwencje, niż się spodziewano. 

Zobacz również:

Dotychczasowe badania nie analizowały skutków rozwodów bez wcześniejszych okresów separacji - tłumaczy prof. Gert Hald i dodaje: My byliśmy w stanie zbadać osoby rozwiedzione tuż po tym jak otrzymywały w Danii tzw. natychmiastowy rozwód. W tym wypadku procedura finalizuje się w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. 

Badacze z Kopenhagi przeanalizowali dane uzyskane w kwesionariuszach wypełnionych przez 1856 osób, które ostatnio tak właśnie się rozwiodły. Pytano tam, zarówno o pochodzenie, okoliczności rozwodu, jak i stan zdrowia. No nie zaskakuje, okazało się, że rozwód ma swoje istotne psychiczne i fizyczne skutki. 

Psychiczny i fizyczny stan zdrowia osób, które właśnie tak się ostatnio rozwiodły, był istotnie gorszy, niż przeciętny stan zdrowia osób z tej samej grupy społecznej - mówi wspólautor pracy dr Søren Sander.  

Szczegółowa analiza pokazała, że w przypadku mężczyzn, wyższe zarobki i młodszy wiek to czynniki poprawiające stan zdrowia fizycznego, większa liczba dzieci, związek z nową partnerką i... większa liczba wcześniejszych rozwodów to czynniki poprawiające stan zdrowia psychicznego. 

W przypadku rozwodzących się kobiet wyższe zarobki, nowy partner i mniejsza liczba wcześniejszych rozwodów korzystnie wpływały na zdrowie fizyczne, natomiast nowy partner i fakt, że same wystąpiły o rozwód sprzyjały łagodzeniu skutków psychicznych. 

Jeden aspekt sprawy był kluczowy. 

Niezależnie od płci, wyższy poziom związanego z rozwodem konfliktu, przynosił poważniejsze szkody dla zdrowia psychicznego, nawet jeśli wzięto pod uwagę inne czynniki społeczne - dodaje Sander.

Cytat

Wyniki wskazują na to, że osoby, które się rozwodzą powinny mieć natychmiastowy dostęp do pomocy psychologicznej, czy to bezpośredniej, czy zdalnej, która powinna pomóc przeciwdziałać psychicznym i fizycznym skutkom rozstania
podkreśla prof. Hald

To przyniesie pożytek samym zainteresowanym osobom, ale pozwoli też ograniczyć ewentualne koszty przyszłej opieki medycznej i straty w produktywności w miejscu pracy - dodaje. 

Opracowanie: