„Zewnętrzna uwaga” to projekt poznańskich studentów UAM, która ma pomóc dzieciom z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi (ADHD). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Nie potrafi się skoncentrować, zapomina, gubi swoje rzeczy, nie może usiedzieć na miejscu, wtrąca się do rozmów i przeszkadza. Wielu rodziców i nauczycieli sądzi, że dziecko, które tak właśnie się zachowuje, jest niegrzeczne i źle wychowane. A to niekoniecznie musi być prawdą.

Dziecko może bowiem cierpieć na schorzenie zwane Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi (ADHD). Statystycznie w każdej klasie jest co najmniej jeden taki uczeń. Często utrudnia prowadzenie lekcji, a nauczyciel nie potrafi temu zaradzić.

Być może rozwiązaniem problemu będzie tak zwana "zewnętrzna uwaga" dzieci. Pierwszy tego typu projekt w Polsce rozpoczęli studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z Hanną Kubiak z Zakładu Psychopatologii Dziecka poznańskiego uniwersytetu i Danutą Świątek, dyrektorką Piątkowskiej Szkoły Uspołecznionej rozmawiał reporter RMF Dariusz Goliński.

11:15