Zbyt wielu mężczyzn umiera w Polsce przed 65. rokiem życia, czyli w wielu produkcyjnym. Śmiertelność Polaków jest o wiele większa niż średnia unijna - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Polska należy do 7 krajów, obok Litwy, Rumunii czy Bułgarii, w których umieralność mężczyzn w wieku produkcyjnym jest największa. W Polsce przed 65. rokiem życia umiera czterystu czterdziestu sześciu mężczyzn na 100 tysięcy. To jest cztery razy więcej, niż w Szwecji, gdzie ten wskaźnik jest najniższy - alarmuje Andrzej Ryś, dyrektor odpowiedzialny za zdrowie w Komisji Europejskiej.

Polscy mężczyźni nie dbają o zdrowie, nie radzą sobie ze stresem, pija alkohol i pala papierosy. Tak wysoka śmiertelność to strata nie tylko dla rodzin, ale również dla polskiej gospodarki - ocenia Ryś. Okazuje się także, że np. mężczyźni z wyższym wykształceniem żyją w Polsce o 12 lat dłużej, niż osoby z wykształceniem podstawowym. To to bardzo duża różnica w skali UE.

Także umieralność noworodków jest w Polsce jedna z najwyższych w Europie, ale w ostatnich latach udało się zmniejszyć ten negatywny trend i nieco zbliżyć do średniej unijnej. W Polsce umiera 4,7 noworodków na tysiąc, podczas gdy średnia unijna wynosi 3,9. Jednak 10 lat temu umierało w Polsce 7,7 noworodków. Pozytywny trend można zauważyć w skali całej Unii.

Według raportu Komisji Europejskiej znacznie zmniejszyły się różnice między państwami UE pod względem średniej długości życia. Różnica między najdłuższą i najkrótszą średnią długością życia w UE zmniejszyła się o 17 proc. w latach 2007-2011 w przypadku mężczyzn i o 4 proc. w latach 2006-2011 w przypadku kobiet.

Nierówności zdrowotne między krajami, regionami i grupami społecznymi:


- Najdłużej żyją mężczyźni w Szwecji - średnio 79,9 roku - czyli o prawie 12 lat dłużej, niż państwo członkowskie o najniższym wskaźniku (68,1).
- Wskaźnik średniej długości życia kobiet jest najwyższy we Francji - 85,7 - czyli o 8 lat więcej, niż w państwie członkowskim o najniższej średniej długości życia kobiet (77,8 roku).
- Jeśli chodzi o lata zdrowego życia u mężczyzn, różnica między najniższym a najwyższym wskaźnikiem w UE wynosi 19 lat (dane za rok 2011). W przypadku kobiet jest ona niemal równie wysoka i wynosi 18,4.
- W tym samym roku w UE było siedem regionów, gdzie wskaźnik śmiertelności niemowląt przekraczał 10 na 1 000 żywych urodzeń. Był on 2,5 razy wyższy niż średnia UE wynosząca 4,1/1 000.
- W 2010 r. różnica szacowanej średniej długości życia 30-letnich mężczyzn między grupami najbardziej i najmniej wykształconymi wahała się od około 3 do 17 lat w różnych państwach członkowskich. W przypadku kobiet różnica ta była nieco mniejsza - od 1 roku do 9 lat.