W świecie kameleonów "małe" nie znaczy "słabe". Badania prowadzone przez doktora Christophera V. Andersona z Brown University pokazały, że im mniejszy kameleon, tym proporcjonalnie większym językiem poluje i uderza nim silniej. Pisze o tym na swej stronie internetowej czasopismo "Scientific Reports". Prawdopodobnie dzięki względnie potężniejszemu językowi mały kameleon może zaspokajać swoje - względnie większe - potrzeby żywieniowe. Przy okazji bije rekordy prędkości i przyspieszenia.

Analiza zwyczajów wielu gatunków kameleonów pokazała, że właśnie te najmniejsze mają języki rozciągające się nawet do długości 2,5 razy przekraczającej długość ciała właściciela. U najmniejszego z badanych gatunków, Rhampholeon spinosus, udało się dodatkowo, przy okazji wystrzelenia języka, zaobserwować największe przyspieszenie, jakim w dowolnej postaci ruchu mogą się pochwalić dowolne gady, ssaki, czy ptaki.

Dr Anderson policzył, że przyspieszenie języka małego gada sięga 2590 m/s2, czyli odpowiada 264 g, a generowana moc przekracza 14000 W/kg. To oznacza, że od 0 do 100 km/h język przyspiesza w ciągu setnych części sekundy, a kameleon może złapać owada w ciągu 20 ms. Wszystko to dlatego, że gad nie używa do wystrzelenia języka zwykłej siły mięśni, ale napina jego tkanki jak katapultę, by zwolnić swoją broń w ułamku sekundy.

Ewolucyjne uzasadnienie dla tak szczególnych zdolności właśnie najmniejszych kameleonów wydaje się dość oczywiste. Jak wszystkie małe zwierzęta muszą one zdobywać więcej pożywienia w przeliczeniu na masę ciała, niż duże. To dlatego potrzebują szczególnie rozwiniętych zdolności łowczych.