Zabiegi na żywo z komentarzem światowej sławy specjalistów. Do pierwszego października potrwają w Krakowie warsztaty dla kardiologów interwencyjnych z całej Europy, poświęcone leczeniu przewlekle zamkniętych naczyń. "To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i spotkania najwybitniejszych specjalistów w jednym miejscu" - podkreślają organizatorzy Experts "Live" CTO Workshop.

16 lat temu lekarze specjalizujący się w raczkującej wtedy metodzie leczenia w zakresie przewlekle zamkniętych naczyń (CTO - chronic total occlusions) złożyli Euro CTO Club. W grupie wybitnych, światowych kardiologów był jeden Polak - prof. Dariusz Dudek z Krakowa. Specjaliści wzięli sobie za cel wymianę doświadczeń  w dziedzinie tak zwanej rewaskularyzacji przewlekle zamkniętych naczyń. Teraz klub zrzesza 60 ekspertów z Europy, w tym trzech Polaków: prof. Jarosława Wójcika, prof. Leszka Bryniarskiego i prof. Dariusza Dudka.

Euro CTO Club to miejsce elitarne. Należą do niego kardiolodzy, którzy wykonali określoną liczbę specjalistycznych zabiegów z najwyższą możliwą skutecznością. Lekarze prowadzą m.in. specjalne warsztaty poświęcone metodom leczenia przewlekle zamkniętych naczyń. Odbywają się one od ośmiu lat i co roku mistrzowie kardiologii spotykają się w innym europejskim mieście. W tym roku jest to Kraków. Uczestnicy krakowskiego spotkania zabrani w ICE w Krakowie na żywo będą mogli śledzić zabiegi przeprowadzane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Program naszego spotkania został też opracowany tak, aby mogli w nim uczestniczyć również osoby, które dopiero rozpoczynają lub zamierzają rozpocząć wykonywanie zabiegów udrożnień przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych - wyjaśnia prof. Leszek Bryniarski, dyrektor warsztatów Euro CTO. W tym roku uwaga kardiologów skupia się na tak zwanej rewaskularyzacji całkowitej, która zdaniem lekarzy  powinna stać się oddzielną procedurą medyczną. Całkowita rewaskularyzacja, a więc jednoczesne udrożnienie przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych i poszerzenie wszystkich naczyń wieńcowych są - zdaniem kardiologów  - najlepszymi metodami na leczenie choroby niedokrwiennej serca.

Doświadczenie, technika, sprzęt

Zobacz również:

Zabiegi udrożnienia CTO wymagają nie tylko ogromnego doświadczenia, ale i znajomości specjalistycznego sprzętu i technik zabiegowych. Statystycznie, skuteczność udrożnień wykonywanych przez kardiologów bez specjalnego przygotowania wynosi ok. 50 procent, natomiast wśród ekspertów przekracza 90 procent. Wiemy też z doświadczenia, że znajomość technik używanych w czasie udrożnień ułatwia wykonywanie innych zabiegów angioplastyk - tłumaczy prof. Leszek Bryniarski, dyrektor warsztatów Euro CTO.

Przewlekłe okluzje tętnic wieńcowych (CTO) to ostatni i najcięższy bastion choroby niedokrwiennej serca, z którym walczą kardiolodzy inwazyjni. Choć jest jedna definicja przewlekłej okluzji tętnic wieńcowych, to jednak obejmuje ona wiele różnych jej postaci. Od okluzji bardzo prostych, poprzez okluzje średnio trudne do ekstremalnie trudnych od strony zabiegowej. Te proste okluzje mogą być robione przez nieco mniej doświadczonych kardiologów inwazyjnych. Natomiast te najtrudniejsze zmiany mogą być robione tylko przez najbardziej doświadczonych i wyrafinowanych operatorów, którzy stosują coraz nowocześniejsze techniki oraz sprzęt - dodaje prof. Jarosław Wójcik, dyrektor warsztatów Euro CTO w Krakowie.