To może być największy przełom w antykoncepcji od 50 lat. Równocześnie też krok naprzód w leczeniu kłopotów z płodnością. Naukowcy z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie zbadali trójwymiarową strukturę białka, które ma zasadnicze znaczenie dla możliwości wniknięcia plemnika do komórki jajowej.

Białko ZP3 jest jednym z białek tak zwanej osłony przejrzystej jajeczka, warstwy, która odpowiada za to, aby "byle" plemnika nie dopuścić do komórki jajowej. 20 lat temu zbadano już sekwencje aminokwasów tego białka. Do zrozumienia jego działania potrzebna była jednak również wiedza na temat jego struktury. Udało się ją określić przez analizę rozpraszania promieniowania rentgenowskiego na kryształach prostszego białka ZP3 kury i komputerowemu dopasowaniu do tych wyników bardziej skomplikowanej struktury białka ssaków.

To odkrycie otwiera teraz drogę do lepszego rozumienia kłopotów z płodnością wynikających z nieprawidłowej budowy plemników. Równocześnie może pomóc w stworzeniu pierwszej od czasów pigułki nowej metody antykoncepcyjnej, bezpieczniejszej, bo nie wymagającej stosowania hormonów.

Naukowcy spodziewają się bowiem, że teraz uda się znaleźć sposób blokowania mechanizmu łączenia plemnika z białkiem ZP3 i w ten sposób uniemożliwienia zapłodnienia.