W ciemności częściej zachowujemy się nieuczciwie. Opisane na łamach czasopisma "Psychological Science" badania kanadyjskich i amerykańskich psychologów pokazują, że brak światła sprawia, że czujemy się bardziej anonimowi i łatwiej przychodzi nam rozmijanie się z normami moralności.

Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny i Uniwersytetu w Toronto pokazały, że mimowolnie zmieniamy swoje zachowanie nie tylko w ciemności, ale nawet nosząc ciemne okulary, jakby którykolwiek z tych przypadków zapewniał nam rzeczywiście coś więcej, niż tylko złudne poczucie bezpieczeństwa.

Zachowujemy się trochę tak, jak dzieci, którym wydaje się, że wystarczy zamknąć oczy, by stać się niewidzialnym. Okazało się, że osoby pozostawione podczas testu w nieco ciemniejszym pomieszczeniu częściej oszukiwały niż te, które umieszczono w jasno oświetlonym pokoju. Osoby w ciemnych okularach z kolei zachowywały się bardziej samolubnie niż te, noszące zwykłe okulary. W każdym z tych przypadków oświetlenie nie miało żadnego wpływu na anonimowość uczestników eksperymentu, mimo to zachowywali się oni nieco inaczej.

Wygląda na to, że słowa Jeremiego Przybory Lecz gdy spłynie mrok wieczorny - typem staję się upiornym dotyczą znacznie większej grupy niż ci, którym tylko twarz blednie, włos rzednie i psują się zęby przednie.