Jak się okazuje nie tylko ludzie mają regionalne akcenty. Australijscy naukowcy udowodnili, że nietoperze także posiadają dialekty. Wpływ na to ma przede wszystkim miejsce, w którym mieszkają zwierzęta.

Naukowcy przez długi czas poszukiwali zwierząt posiadających regionalny akcent. W końcu Brad Law z Leśnego Centrum Naukowego w Australii odnalazł nietoperze żyjące w stanie Nowa Południowa Walia, które porozumiewają się w charakterystyczny dla siebie sposób.

Jest to pierwszy taki przypadek, gdy zwierzęta komunikują się między sobą z innym akcentem, niż reszta gatunku. Law poinformował, że badania przeprowadzono na 30 gatunkach nietoperzy. W ten sposób opracowano system pozwalający naukowcom na ich identyfikację, ochronę oraz przypisanie im specyficznych cech językowych.

Nietoperze używają ultradźwięków do komunikowania się między sobą oraz do tzw. echolokacji, która pomaga im polować. Dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzi, uderzają w przedmioty, a następnie odbijając się od nich trafiają z powrotem do nietoperzy.