NASA oficjalnie ogłosiła, że wznowi loty w kosmos najwcześniej jesienią przyszłego roku. Cały czas nie przeanalizowano w pełni przyczyn katastrofy promu Columbia. To już trzecie przesunięcie terminu wznowienia lotów.

Teraz NASA najbliższy lot w kosmos planuje pomiędzy 12 września, a 10 października. Mogę niemal na pewno zagwarantować, że ten termin jest realny. Ale gwarantuję także, że jesteśmy teraz dużo mądrzejsi i dzięki temu nasz powrót (w kosmos) będzie bezpieczniejszy - zaznaczył Readdy. powiedział przedstawiciel NASA William Readdy.

NASA m.in. chce zaprojektować nową osłonę zewnętrznego zbiornika paliwa, by zabezpieczyć się przed odpadaniem pianki izolacyjnej, dodać nowego elementu do wysięgnika promu, by mógł być wykorzystany do kontroli powłoki samego wahadłowca. Chodzi też o przygotowanie technologii oraz zestawu materiałów i narządzi do naprawy płytek osłonowych już na robicie.

Wcześniej NASA planowała wznowienie lotów we wrześniu tego roku, a następnie opóźniła go na przełom marca i kwietnia przyszłego roku. Zdaniem ekspertów, jesień przyszłego roku to i tak optymistyczny termin powrotu promów do służby. Nie można wykluczyć opóźnienia o dalszych kilka miesięcy. Columbia rozbiła się w lutym, podczas podchodzenia do lądowania. Wtedy zginęło siedmiu astronautów znajdujących się na pokładzie wahadłowca.

10:10