Naukowcy z University of California Davis Eye Center w Sacramento przeprowadzili testy nowego urządzenia, które ma pomóc osobom silnie niedowidzącym i potwierdzili jego korzystne działanie. Na łamach czasopisma "JAMA Ophthalmology" piszą, że aparat pod nazwą OrCam może dramatycznie poprawić samodzielność osób dotkniętych na przykład zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki.

OrCam to zestaw składający się z okularów, kamery i słuchawki, podłączonych do podręcznego komputera, wyposażonego w program do rozpoznawania obrazów i syntezator mowy. Komputer analizuje obraz z kamery, zauważa, kiedy w polu widzenia pojawia się tekst i - na żądanie użytkownika - z pomocą syntezatora mowy, odczytuje go użytkownikowi do ucha. Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Davis z udziałem 12 niedowidzących osób pokazały, że urządzenie znacząco poprawia ich zdolność do wykonywania codziennych czynności. Co więcej, funkcje aparatu można rozszerzyć o rozpoznawanie znajomych twarzy czy przedmiotów i to powinno ułatwiać życie jeszcze bardziej.

Na początku badane osoby poddano testom polegającym na wykonaniu 10 różnych czynności. Nikt z nich nie był w stanie poprawnie wykonać poprawnie pięciu z nich, czytania wiadomości na ekranie smartfona lub tabletu, czytania artykułu prasowego, czytania menu z restauracji, listu lub strony książki. 11 z tych osób poprawnie rozpoznawało nominał banknotu, 8 było w stanie trafić do konkretnego pokoju, gdy korytarz był wyposażony w odpowiednie znaki, 7 potrafiło rozróżnić opakowania płatków zbożowych. 

Po tygodniu pracy z OrCam wszyscy uczestnicy testu byli w stanie wykonać poprawnie co najmniej 9 z 10 zadań. Uznawali urządzenie za proste w obsłudze i warte praktycznego zastosowania. Nie mieli problemu z noszeniem komputera, którego małe rozmiary umożliwiały na przykład zawieszenie na pasku.

Aparat o nazwie OrCam, trafił właśnie na amerykański rynek, jego cena jest dość wysoka, sięga od 2,5 do 3,5 tysięcy dolarów. Jego twórcy przyznają, że na razie urządzenie ma jeszcze problemy z rozpoznawaniem niektórych krojów czcionki, nie pracuje też poprawnie przy słabych warunkach oświetlenia.

(mn)