Reklama

 • Latająca deskorolka stała się faktem

  Czwartek, 13 października 2011 (14:59)

  "Latająca deskorolka" ze sławnego hollywoodzkiego filmu fantastyczno-naukowego "Powrót do przyszłości" stała się… rzeczywistością - ogłosili francuscy naukowcy. Badacze z paryskiego Uniwersytetu im. Diderota skonstruowali deskorolkę, która porusza się, nigdy nie dotykając ziemi.

  Zobacz, jak wygląda latająca deskorolka

  Lewitująca deskorolka, którą francuscy badacze naszpikowali tzw. nadprzewodnikami, nazwana została "magfly" - właśnie na cześć bohatera serii filmów "Powrót do przyszłości". Dzięki płynnemu azotowi, schłodzonemu do temperatury minus 200 stopni Celsjusza, porusza się nad magnetyczną szyną - nigdy jej nie dotykając - na wysokości około trzech centymetrów. Wszystko to dzieje się dzięki zjawisku kwantowemu, niemożliwemu do wyjaśnienia na gruncie fizyki klasycznej.

  Eksperyment przeprowadzono na razie nad szyną o długości 5 metrów, ale wynalazcy zapewniają, że deskorolka "magfly" może się przemieszczać na dużo dłuższych odcinkach.

  Najpierw chcą sprzedać ten pomysł wielkim parkom atrakcji - marzą już jednak o stworzeniu w przyszłości nowego typu indywidualnego transportu miejskiego.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Nauka

Skomentuj artykuł: Latająca deskorolka stała się faktem

Wasze komentarze: 5,

przeczytane przez: 12 osób Dodaj komentarz