Czas i wysiłek zainwestowany przez matkę w rozwój jej dziecka - procentuje. Przekonują o tym badania brytyjskich naukowców, opisane na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences", które pokazują, że czas ciąży i naturalnego karmienia wpływa na zwiększenie rozmiarów mózgu dziecka.

Badania naukowców z Uniwersytetu Durham pokazują, że taka prawidłowość jest zauważalna nie tylko u człowieka, ale u innych ssaków także. Potwierdzają to obserwacje rozwoju aż 128 różnych gatunków, nawet tak różnych, jak człowiek, goryl, słoń czy wieloryb. Okazało się, że o ile długość samej ciąży wpływa na wielkość mózgu w chwili urodzenia, jego dalszy rozwój silnie zależy od przeciętnego okresu karmienia piersią.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, dla pełnego wykorzystania możliwości rozwojowych dziecka warto karmić je wyłącznie piersią przez pół roku, a potem jeszcze dodatkowo co najmniej do wieku dwóch lat. Naukowcy z Durham zapewniają, że wysiłek w to włożony na pewno nie pójdzie na marne.