Duże międzynarodowe grupy telekomunikacyjne z Facebookiem na czele ogłosiły inicjatywę, której celem ma być upowszechnienie dostępu do internetu dla najbiedniejszej części ludności świata. W planach jest m.in. opracowanie tanich smartfonów.

Projekt, który nazywa się Internet.org, tworzą poza Facebookiem, firmy: Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm oraz Samsung. Giganci deklarują, że chcą w ramach globalnego partnerstwa tworzyć dostęp do internetu dla 5 mld ludzi, którzy obecnie go nie mają.

"W krajach rozwijających się występują ogromne bariery w dostępie do gospodarki opartej na wiedzy. Internet.org to światowe partnerstwo, które będzie działać na rzecz przezwyciężenia tych wyzwań, w tym udostępniania dostępu do internetu dla tych, którzy obecnie nie mogą sobie na to pozwolić" - głosi wydane w środę oświadczenie firm.

Według szacunków dziś tylko 2,7 mld ludzi na świecie, czyli nieco ponad jedna trzecia populacji, ma dostęp do sieci. Rocznie liczba użytkowników rośnie o niespełna 9 proc., co biorąc pod uwagę obecną fazę rozwoju globalnej pajęczyny nie jest szybkim tempem.

Giganci z sektora IT chcą rozwijać wspólne projekty, dzielić się wiedzą, a także mobilizować przemysł i rządy do działań na rzecz dostępu do treści online dla większej liczby ludzi.

Partnerzy tworzący Internet.org deklarują, że będą współpracować w celu opracowania i przyjęcia technologii, które sprawią, że łączność mobilna na świecie będzie bardziej przystępna, a koszty dostarczania danych cyfrowych niższe.

Tanie, ale dobre smartfony

Potencjalnie ma to być np. opracowanie tańszych, ale wysokiej jakości smartfonów. Ważną rolę w tym procesie mają też odgrywać operatorzy komórkowi, którzy na końcu będą zyskiwać na szerszym rozpowszechnieniu internetu.

W planach są też inwestycje w narzędzia, które znacznie zmniejszą ilość danych koniecznych do korzystania z większości aplikacji i internetu w ogóle.

W czerwcu Google ogłosił, że uruchomił eksperymentalny program na półkuli południowej, który może przynieść niezawodny i tani dostęp do internetu dla najbiedniejszych mieszkańców globu.

Project Loon, bo tak się nazywa koncepcja Google'a, to wysoko latające balony z urządzeniami zasilanymi energią słoneczną, które dostarczają dostęp do sieci na trudno dostępnych terenach.

(jad)