Poczekaj, będziesz bardziej cierpliwy - przekonują naukowcy z University of Chicago. Ich badania pokazują, że sam proces czekania sprawia, że w naszej opinii rośnie wartość tego, na co czekamy. Dlatego z czasem jesteśmy skłonni czekać nawet dłużej. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Journal of Organizational Behavior and Human Decision Processes".

Żyjemy w kulturze, która domaga się natychmiastowej gratyfikacji. Nie lubimy na nic czekać nawet, jeśli możemy na tym zyskać. Okazuje się jednak, że jeśli już zdecydujemy się na oczekiwanie, nasza cierpliwość rośnie. Tradycyjnie zjawiska te analizowano oferując badanym mniejszą nagrodę natychmiast lub większą w przyszłości. Teraz postanowiono sprawdzić, co się stanie, gdy badani będą musieli na podjęcie tej decyzji... poczekać.

Internetowy eksperyment prowadzono w USA i w Chinach, w tym w Hong Kongu. Ochotnikom zaproponowano udział w loterii, która w ciągu krótszego czasu mogła im przynieść wygraną na poziomie 50 dolarów i w dłuższym czasie na poziomie 55 dolarów. Uczestników podzielono na trzy grupy, dla których czas oczekiwania na nagrody był inny. 

Pierwsza grupa wybierała, czy chce dostać niższą nagrodę po 3 dniach, czy wyższą po 23. Druga grupa dostawała pierwszą sumę po 30 dniach, albo drugą po 50. Trzecia grupa miała takie same terminy, jak druga, ale decyzję co wybrać, podejmowała dopiero po 27 dniach. W tym momencie te osoby miały w praktyce do podjęcia podobną decyzję, jak grupa pierwsza, tyle że następowało to po długim okresie czekania.

W pierwszej grupie, na czekanie na wyższą nagrodę zdecydowało się tylko 31 procent uczestników. W drugiej już 56 procent. W trzeciej grupie aż 86 procent. Ponieważ w praktyce ich decyzja oznaczała dokładnie to samo, co w przypadku pierwszej grupy (dostawali nagrodę niższą w trzy dni lub wyższą po 23), taką dramatyczną zmianę w poziomie cierpliwości można tłumaczyć tylko wcześniejszym oczekiwaniem. Czekanie zwiększa wartość tego, na co czekamy, a na coś cenniejszego gotowi jesteśmy czekać jeszcze dłużej - tłumaczą naukowcy. Ich zdaniem z czasem po prostu coraz lepiej widzimy, że na czymś nam naprawdę zależy.