Ekipa badająca zaginięcie w 1937 roku słynnej amerykańskiej lotniczki Amelii Earhart poinformowała, że jest coraz bardziej przekonana, iż aluminiowa płyta znaleziona w 1991 roku na plaży na bezludnej wyspie na Oceanie Spokojnym pochodzi z jej samolotu. Earhart, pierwsza w historii kobieta-pilot, która przeleciała nad Atlantykiem, zaginęła 2 lipca 1937 roku podczas próby lotu dookoła świata dwusilnikowym samolotem Lockheed Electra. Towarzyszył jej Fred Noonan. Jak zauważa agencja AFP, to, co stało się z pilotami i ich maszyną, jest jedną z największych tajemnic w historii lotnictwa.

Badacze z organizacji TIGHAR, która wydała miliony dolarów na poszukiwania samolotu Earhart, znalazła kawałek metalu na wyspie Nikumaroro w Kiribati, około 3000 km na południowy zachód od Hawajów.

Nie rozumiemy, w jaki sposób ten fragment odpadł od samolotu i trafił na wyspę, na której go znaleźliśmy. Wiemy jednak, że fragment ten był częścią samolotu Earhart - powiedział szef TIGHAR Ric Gillespie.

Wyspa Nikumaroro, gdzie odkryto aluminiowy fragment, znajdowała się na trasie lotu Earhart. W 1941 roku znaleziono tam ludzkie kości - które jednak potem zaginęły - i gumową podeszwę damskiego buta.

Jak twierdzi TIGHAR, spory kawałek aluminium w dużym stopniu przypomina płytę o wymiarach 48 cm na 58 cm, która została umieszczona w miejscu okna podczas postoju na Florydzie na początku wyprawy.

W 2012 roku podczas ekspedycji na Nikumaroro ekipa TIGHAR zaobserwowała na obrazach sonarowych "nietypowy element" na głębokości około 200 metrów. Jak pisze AFP, najnowsze odkrycie sprawia, że bardziej prawdopodobna staje się teza, iż chodziło o wrak maszyny Earhart.

Niektórzy eksperci ze sceptycyzmem odnoszą się jednak do najnowszego oświadczenie TIGHAR. Jak można ustalić, że kawałek aluminium był częścią konkretnego samolotu Lockheed Electra, jeśli nie ma tam numeru seryjnego lub innego znaku? - zastanawiał się rzecznik organizacji zrzeszającej miłośników lotnictwa Experimental Aircraft Association, Dick Knapinsky.

Tymczasem TIGHAR poinformował, że zamierza w czerwcu przyszłego roku wrócić na Nikumaroro, by prowadzić tam dalsze badania.

(edbie)