Niedźwiedzie brunatne w roli tatrzańskich ultrasów. Szaliki klubowe, które przypominają, komu należy się "szacun na dzielni". Reguły i zasady poruszania się po górach wykładane na transparentach i na kibicowską nutę. Rusza kampania społeczna Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Narratorem przewrotnej kampanii społecznej są Niedźwiedzie z TPN-u - szczególnie zagorzali fani dzikiej przyrody. W swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla ich ukochanej drużyny: dzikiej natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę wszystkim - ludziom i zwierzętom - pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Niedźwiedzie z TPN-u będą szerzyć "dzikie treści" zgodnie z duchem kultury kibicowskiej. Flagi, murale, szaliki, fany będą przypominały o tym, że reguły Tatrzańskiego Parku Narodowego należą do tych, o których przestrzeganiu nie powinno się zapominać.

"Niedźwiedź brunatny to nie żaden misiek, tylko srogi i niebezpieczny gospodarz"

Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik w naszym Parku - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wchodząc na jego teren, musimy pamiętać, że my, ludzie, jesteśmy tylko gośćmi w domu niedźwiedzia. Nie jest to żaden misiek, tylko srogi i niebezpieczny gospodarz - podkreśla.

W przestrzeni Tatrzańskiego Parku Narodowego, dostępnej dla turystów, żyją dzikie zwierzęta, w tym duże drapieżniki, jak wilki, rysie czy niedźwiedzie. Zwierzęta te są widywane w pobliżu szlaków. W wyniku kontaktu z turystami zauważalne są zmiany np. w zachowaniu niedźwiedzi, które rezygnują z naturalnego pokarmu, decydując się na wykradanie odpadków ze śmietników. Choć zwierzęta te atakują ludzi niezmiernie rzadko, nie wolno zapominać o tym, że bez problemu mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę. Jednym uderzeniem łapy niedźwiedź jest w stanie przerwać kręgosłup żubrowi.

Kampania społeczna "Nauczymy was szacunku" ma charakter edukacyjno-informacyjny. Oprócz działań o charakterze promocyjnym w prasie, radiu, internecie i kinach przewidziano cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży czy specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziowi brunatnemu.

Niedźwiedzie z TPN-u możecie śledzić m.in. na ich facebookowym profilu!


Tatry jako jeden z najpiękniejszych zakątków Polski przyciągają rzesze turystów - nie tylko rodzimych, ale z całego świata. Z utrzymującą się w ostatnich latach liczbą turystów przekraczającą 2,5 mln rocznie należą do najczęściej odwiedzanych regionów w naszym kraju.

Tatrzański Park Narodowy to jedyny park w Polsce o charakterze alpejskim, a także - z powierzchnią 21 197 ha - jeden z naszych największych parków narodowych. Najbardziej charakterystycznymi dla niego gatunkami zwierząt są kozica, świstak i niedźwiedź brunatny.

Park udostępniany jest dla różnych form aktywności człowieka. Do dyspozycji odwiedzających jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności.

Mat. prasowy

(j.)