Gala rozdania Złotych Globów. Nagrodzony na festiwalu w Cannes film w kinach. I wystawa prac doskonałych francuskich artystów. Tak zapowiada się najbliższy kulturalny tydzień.

Gala Złotych Globów

77. gala Złotych Globów odbędzie się w niedzielę 5 stycznia w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills. Laureatów nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej poznamy nad ranem w poniedziałek 6 stycznia polskiego czasu. Najwięcej, bo aż sześć nominacji otrzymała "Historia małżeńska", po pięć "Irlandczyk" Scrosese i "Pewnego razu w Hollywood" Tarantino. "Joker" otrzymał z kolei cztery nominacje, a wśród seriali faworytami są "Czarnobyl", "The Crown" i "Niewiarygodne". Tom Hanks będzie laureatem Nagrody Cecila B. DeMille'a, nazywanej honorowym Złotym Globem. A synowie Pierce'a Brosnana są w tym roku ambasadorami Złotych Globów. Galę po raz piąty w historii poprowadzi kontrowersyjny komik Ricky Gervais.

Wiadomo już, że statuetki wręczą m.in Charlize Theron, Octavia Spencer, Daniel Craig, Glenn Close czy Will Ferrell. A po gali będzie kilka różnych bankietów i przyjęć - wydają je m.in Disney, Warner, Amazon, HBO i Netflix. Zabawa trwać będzie od West Hollywood, przez Beverly Hills, po Los Angeles.

"Tam gdzieś musi być niebo"

Film "Tam gdzieś musi być niebo" to pełna empatii oraz humoru autoironiczna opowieść o poszukiwaniu tożsamości. 10 stycznia wejdzie do polskich kin. Reżyserem jest Elia Suleiman, który wcielił się również w główną rolę. Film został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą FIPRESCI podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe. Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek.

Manet, Pissarro i im współcześni

Wystawa "Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni" będzie czynna od 9 stycznia w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Widzowie będą mogli zobaczyć mało znaną u nas kolekcję XIX-wiecznej grafiki francuskiej. Grafiki pochodzą z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie, która jest jednym z największych zbiorów w Europie oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa będzie czynna do końca marca. Będzie tam 35 prac graficznych takich twórców jak Camille Pissarro, Alfred Sisley, Paul Cezanne, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec i Edouard Manet. Wystawie ma towarzyszyć program edukacyjny, chodzi m.in o zwiedzania z przewodnikiem, wykłady oraz warsztaty.

Opracowanie: