156 złotych - tyle będzie musiało zapłacić wdowie po Czesławie Niemenie stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia za bezprawne wykonanie utworu artysty. Wyrok wydał właśnie Sąd Okręgowy w Poznaniu. Małgorzata Niemen-Wydrzycka domagała się 50 tysięcy złotych.

W lutym 2009 roku podczas koncertu poświęconemu pamięci Czesława Niemena w Poznaniu włoska piosenkarka Farida wykonała utwór "Musica magica", do którego muzykę skomponował Niemen. Kompozycja została zaśpiewana również podczas koncertu z lutego 2010 roku, który odbył się w Świebodzinie. Oba koncerty organizowało Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia.

Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której - oprócz muzyki - nagrany był również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny artysty.

W czwartek zakończyła się sprawa cywilna wytoczona stowarzyszeniu i jego prezesowi Krzysztofowi Wodniczakowi. Małgorzata Niemen-Wydrzycka poza zadośćuczynieniem i odszkodowaniem domagała się też zakazu wykorzystywania utworu. W toczącej się przed poznańskim sądem sprawie wypowiadał się m.in. biegły, który ocenił, jakie prawa i w jakim stopniu zostały naruszone.

Na tej podstawie sąd wyznaczył wysokość kwoty zasądzonej na rzecz Niemen-Wydrzyckiej: 156 złotych. Ponadto sąd zakazał stowarzyszeniu udostępniania utworu "Musica Magica" i rozpowszechniania nagrań z koncertów z lutego 2009 i lutego 2010 roku, podczas których wykonano kompozycję, a także nakazał usunięcie kopii nagrań utworu stworzonych podczas koncertów. Stowarzyszenie musi też opublikować na stronie internetowej www.niemen.aerolit.pl oświadczenie, w którym przeprosi wdowę za naruszenie jej praw autorskich.

Sąd odrzucił jednocześnie pozew przeciwko Krzysztofowi Wodniczakowi, ponieważ uznał, że organizując koncert reprezentował stowarzyszenie i nie działał jako osoba prywatna.

W mojej ocenie, wdowie jako jednej ze spadkobierczyń przysługują prawa autorskie z twórczości Niemena, jednak nie w pełnym zakresie - mówiła sędzia Iwona Godlewska. Jak zaznaczyła, sąd nie ma podstaw do uznania, że majątkowe prawa autorskie dotyczące tego utworu zostały przekazane Faridzie. Wykonywanie utworu przez Czesława Niemena i Faridę nie oznacza, że prawa autorskie zostały podarowane. W mojej ocenie utwór jest łączny i skończony, a jego współautorami są dwie osoby - Czesław Niemen oraz Concetta Gangi znana jako Farida - dodała.

Reprezentujący Małgorzatę Niemen-Wydrzycką mec. Zbigniew  Kruger powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku, że wdowa po artyście jest zadowolona z uznania sądu, że zostały naruszone jej prawa. Żadna ze stron nie podjęła jeszcze natomiast decyzji dotyczącej ewentualnej apelacji.

Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych. Wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzmienia".

Czesław Niemen urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki.

Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów - m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady.

Zmarł w 2004 roku.


(edbie)