Wystarczy mieć tablet lub smartfona i na przystanku autobusowym w Jaworznie można ściągnąć za pomocą kodu QR książkę z Wirtualnej Biblioteki. Kody publikuje Gazeta Przystankowa dostępna w wiacie każdego przystanku w mieście.

W ciągu dwóch tygodni działania Wirtualnej Biblioteki czytelnicy skorzystali z niej około 800 razy. Nastąpiło około 800 sczytań kodu QR, czyli tyle osób zajrzało do tych książek. Mogło je pobrać na swoje urządzenie i potem kontynuować czytanie w domu - tłumaczy Agnieszka Dłużniak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, która udostępnia kody.

"Król Edyp" był bardzo często pobierany. Chyba ze względu na to, że jest to lektura i młodzież po prostu jadąc do szkoły przygotowywała się - dodaje Dłużniak. 

Co dwa tygodnie zmienia się oferta książkowa na przystankach (oraz w miejskim tygodniku Extra, gdzie kody też są publikowane). W tej chwili w ofercie jest "Śmierć urzędnika", "Podróże Guliwera", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Germinal" i  "Pierścień i róża"- wylicza Monika Ryter z jaworznickiej biblioteki.

Zdaniem mieszkańców pomysł jest dobry, ale nie dla wszystkich. To jest dobre dla tych, którzy nie mają czasu przyjść do biblioteki, ale ja np. nie mam telefonu umożliwiającego korzystanie z Wirtualnej Biblioteki. Mam telefon starego typu - mówi mieszkanka Jaworzna.
 
Wirtualna Biblioteka w Jaworznie chce też udostępniać w przyszłości audiobooki.