Pod koniec miesiąca zostanie otworzony testament Wisławy Szymborskiej - poinformował sekretarz poetki. Michał Rusinek powiedział także, że ostatni tomik wierszy zmarłej noblistki ukaże się pod koniec kwietnia.

Zobacz również:

Michał Rusinek zapowiedział, że testament zostanie otworzony najprawdopodobniej 28 lutego. O jego zawartości wiadomo na razie bardzo mało. Sekretarz noblistki informował tuż po jej śmierci, że jest w nim zapis o powołaniu fundacji, która ma się zająć spuścizną Wisławy Szymborskiej. Statut tej fundacji został ułożony pod okiem poetki.

Znana jest także przybliżona data wydania tomiku wierszy, nad którym Wisława Szymborska pracowała w ostatnich miesiącach życia. Będzie on zatytułowany "Wystarczy". Znajdzie się w nim 13 wierszy. Większość z nich była już publikowana w prasie literackiej.Wisława Szymborska do końca pracowała nad wierszami. Układała ich kolejność do tego nowego tomu i w miarę możliwości spotykała się z przyjaciółmi - mówił Rusinek.

Tomik ukaże się nakładem wydawnictwa a5. Umowę na jego wydanie podpisano jeszcze za życia autorki. Myślę, że wydawnictwo przygotuje jego publikację na majowe targi książki, czyli można się go spodziewać pod koniec kwietnia - powiedział sekretarz poetki.

Wznowienia tomików trafiają do księgarń

Na razie wydawcy proponują wznowienia wierszy polskiej noblistki. Wisława Szymborska starała się trzymać niepisanej umowy, że kolejne tomiki publikuje na przemian w dwóch krakowskich wydawnictwach - Znaku i a5.

Wydawnictwo a5 podaje, że w ostatnich dniach do księgarń trafiło najnowsze wydanie "Wierszy wybranych" Szymborskiej. Książka, po raz pierwszy opublikowana w 2010 roku, zbiera wybrane wiersze z kolejnych tomików poetki: "Dlatego żyjemy", "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Sól", "Sto pociech", "Wszelki wypadek", "Wielka liczba", "Ludzie na moście", "Koniec i początek". Tomiki "Chwila" oraz "Dwukropek" zostały w całości zamieszczone w "Wierszach wybranych". Książka zawiera także odczyt noblowski Szymborskiej zatytułowany "Poeta i Świat".

Zobacz również:

W tym tygodniu do księgarń trafi wznowienie "Rymowanek dla dużych i małych dzieci" - zbioru żartobliwych wierszy poetki. Zawiera ono, oprócz dobrze już zadomowionych w polskiej tradycji poetyckiej limeryków, także inne zabawy słowne, między innymi nowe rodzaje poezji nonsensu: moskaliki, lepieje, odwódki i altruitki. Osobne cykle stanowią: "Galeria pisarzy krakowskich" oraz "Podsłuchańce (prozy podsłuchane z życia)". Wydanie ozdobione jest kolażami autorki, które powstawały niezależnie od tekstów i były jedynymi w swoim rodzaju kartami pocztowymi przeznaczonymi do prywatnej korespondencji.

Wydawnictwo Znak wznowiło natomiast w ostatnich dniach tomik "Tutaj" z 2009 roku, opatrując wydanie płytą z nagraniem koncertu, kiedy podczas krakowskiej premiery książki Tomasz Stańko improwizował na trąbce na temat czytanych przez Szymborską utworów. Tomik wydany został w wersji dwujęzycznej z przekładami na angielski autorstwa Clare Cavanagh.

Jerzy Illg z wydawnictwa Znak zapowiada na marzec edycję nowego, rozszerzonego wydania wywiadu Anny Bikont i Joanny Szczęsnej z Szymborską, który ukazał się po raz pierwszy w 2003 roku w wydawnictwie Prószyński i S-ka pt. "Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny". W Znaku książka ukaże się w nowej szacie graficznej i z niepublikowanymi dotąd zdjęciami z archiwum poetki. Publikacja ukaże się pt. "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej". Treść książki zostanie poszerzona o około 25 proc., poprawiona i uzupełniona w stosunku do wydania sprzed dekady - powiedział Illg w piątek.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Miała 89 lat. Długo chorowała na raka płuc. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem, filozofem. Wielokrotnie nagradzano ją i w Polsce, i za granicą. W 1996 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie - Nagrodę Nobla.