"Ta decyzja nie była łatwa, ale jestem szczęśliwa, że ją podjęłam" - mówi Angelina Jolie, która jako nosicielka wadliwego genu usunęła obie piersi. Aktorka zaapelowała do innych kobiet, by się badały. Dla wielu chorych bardzo ważne jest to, że gwiazdy nie wstydzą się już mówić publicznie o swojej walce z chorobami.

Znane i lubiane osoby muszą jakoś wytłumaczyć fanom, skąd bierze się przerwa w ich karierze. Dlaczego muszą odwołać spektakle, zerwać premiery, odwołać trasy koncertowe. Dziś nie boją się mówić, że znikają, bo walczą o życie.

Heroiczną walkę Kylie Minogue z nowotworem śledzili wielbiciele piosenkarki na całym świecie. Australijscy lekarze zaobserwowali, że dzięki temu, że piosenkarka nie kryła przed nikim swojego cierpienia i szczegółów rekonwalescencji, coraz więcej kobiet zgłaszało się na badania kontrolne.

Ona stoi na półce obowiązkowych lektur dla pacjentów - mówi nam Jerzy Stuhr o swojej książce, która jest zapisem jego walki z ciężką chorobą nowotworową. Lekarze każą innym pacjentom czytać dziennik aktora. Mówią im: Ten facet, co to napisał, był dużo bardziej chory od pani/pana, a jednak chciało mu się co rano wstać, chwycić za pióro, obejrzeć jakiś film, przeczytać jakąś gazetę, mieć swoje zdanie. Żył. I żyje! - opowiada Jerzy Stuhr. Podkreśla też, że bardzo pomogła mu świadomość, że tak wielu ludzi, nawet zupełnie obcych, podtrzymywało go na duchu, pisało do niego i dodawało otuchy. A teraz jest przykładem, że z nowotworem można wygrać - i to on daje nadzieję innym chorym.

Gwiazdy opowiadają publicznie nie tylko o walce z nowotworami. Do alkoholizmu przyznała się aktorka Stanisława Celińska. Byłam strasznie zagubiona. Walczyłam i upadałam. W pewnym momencie nic bez alkoholu nie było możliwe, nawet zapięcie guzika - powiedziała w wywiadzie dla "Pani". Podkreśla, że udało jej się wyjść z nałogu.

Znana hollywoodzka aktorka Catherine Zeta-Jones, żona Michael Douglasa, który wygrał walkę z rakiem, przyznała, że ma kłopoty psychiczne. Zgłosiła się do kliniki psychiatrycznej z objawami choroby afektywnej dwubiegunowej, powszechnie zwanej chorobą maniakalno-depresyjną. W jednym z wywiadów namawia, żeby nie wstydzić się szukać pomocy.

Aktor Michael J. Fox od lat zmaga się natomiast z chorobą Parkinsona. Opowiada o niej, uświadamia ludzi, założył fundację. Po latach przerwy wrócił do telewizji. Zdecydował się na udział w sitcomie stacji NBC zatytułowanym "The Michael J. Fox Show". Zagra w nim główną rolę chorego na Parkinsona ojca rodziny, który zmaga się z wyzwaniami i w życiu rodzinnym, i w pracy. Premierę zaplanowano na jesień tego roku.