Wiesław Myśliwski kończy właśnie pracę nad kolejną powieścią. "To będzie powieść o życiu człowieka, jego zagubieniu w świecie, próbie odnalezienia samego siebie" - poinformował pisarz.

Wiesław Myśliwski nie chciał zdradzić tytułu nowej książki, powiedział tylko, że będzie się ona rozgrywała na różnych planach czasowych, choć punkt prowadzenia narracji osadzony będzie we współczesności. Jeżeli uznam, że jest dobra, to na początku roku tekst trafi do wydawnictwa, a jesienią powinna się ukazać - poinformował pisarz.

Wiesław Myśliwski jest obecny w polskiej literaturze od niemal półwiecza. Miłośnicy jego prozy muszą liczyć się z tym, że nowe książki publikuje rzadko, za to premiera każdej z nich jest dużym wydarzeniem literackim. Bohaterami utworów Myśliwskiego są najczęściej polscy chłopi, a akcja rozgrywa się na prowincji.

Przez krytyków Myśliwski określany jest często jako twórca tzw. literatury chłopskiej - podejmującej problematykę tożsamości wsi i jej mieszkańców w czasach historycznych przemian. Pisarz w jednym z wywiadów powiedział, że kultura wiejska zawiera w sobie wieczne wartości ludzkiej egzystencji i najbardziej uniwersalne siły pozwalające na kształtowanie własnego losu: uprawianie ziemi, budowanie domu, przekazywanie tradycji rodzinnej.

Myśliwski jest jedynym, jak dotąd, dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike - za "Widnokrąg" (1996) i "Traktat o łuskaniu fasoli" (2006). Tegoroczny laureat Nike - Marian Pilot - który uhonorowany został za powieść "Pióropusz", wskazywał właśnie na Myśliwskiego jako na swojego mistrza i mentora.