Koncert urodzinowy znanej orkiestry. Pokaz animacji na podstawie prozy Stanisława Lema. I spotkanie z uznanym hiszpańskim pisarzem w ramach literackiego festiwalu online. To kulturalne plany na najbliższy tydzień.

Koncert urodzinowy orkiestry Sinfonia Varsovia

Znana orkiestra Sinfonia Varsovia istnieje od 37 lat. W poniedziałek 12 kwietnia odbędzie się koncert urodzinowy, w którym muzyków orkiestry poprowadzi Marek Janowski. W programie są dwa dzieła - IV Symfonia Beethovena i IV Symfonia Brahmsa. 

Orkiestra na swojej stronie przypomina swoje początki i podkreśla, że jej historia to opowieść tworzona przez niezwykłych ludzi. "Zaczęło się od Jerzego Maksymiuka, założyciela Polskiej Orkiestry Kameralnej, który zbudował niepowtarzalny na światową skalę zespół. Waldemar Dąbrowski wraz z Franciszkiem Wybrańczykiem poszerzyli skład orkiestry kameralnej i stworzyli Sinfonię Varsovię. Wszystko dzięki gościnnym występom wybitnego artysty, skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina, który przyjechał z repertuarem wymagającym składu symfonicznego. Menuhin i muzycy oczarowali publiczność oraz krytykę, co przesądziło o sukcesie orkiestry, a tym samym kontynuowaniu jej działalności w poszerzonym składzie. Tak powstała Sinfonia Varsovia".

Poniedziałkowy koncert jest organizowany we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Będzie transmitowany online na kanale YouTube Sinfonii Varsovii i na  VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Animacje na podstawie Lema

W wtorek 13 kwietnia z okazji Roku Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurologa, felietonisty i filozofa, FINA organizuje pokaz ośmiu animacji na podstawie jego twórczości. Program przedstawia się tak:

"Wycieczka w kosmos" (reż. Krzysztof Dębowski, 11min., 1961, Polska) - na podstawie scenariusza Stanisława Lema

"Pułapka" (reż. Krzysztof Dębowski, 10 min., 1962, Polska) - na podstawie oryginalnego scenariusza Stanisława Lema

"Maszyna Trurla" (reż. Jerzy Zitzman, 8 min., 1975, Polska) - animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru "Cyberiada"

"Powrót" (reż. Anna Błaszczyk, 8 m.in., 2008, Polska, Niemcy) - animacja na podstawie opowieści "Powrót z gwiazd"

"Maska" (reż. Stephen Quay, Timothy Quay, 23 min., 2010, Polska) - animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule

"Golem"  (reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner, 8 min., 2010, Niemcy, Irlandia) - animacja na podstawie opowiadania "Golem XIV" ze zbioru "Wielkość urojona"

"Doradcy króla Hydropsa" (reż. Natalia Brożyńska, 20 min., 2016, Polska) - adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru "Bajki robotów".

Wszystkie animacje będzie można zobaczyć na stronie Ninateki bezpłatnie.

Festiwal "Odnalezione w tłumaczeniu"

Piąte Gdańskie Spotkania Literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" potrwają od 15 do 17 kwietnia. W tym roku w formule online.

W programie jest m.in. spotkanie ze znanym hiszpańskim pisarzem Eduardo Mendozą, który napisał "Miasto cudów", "Lekką komedię", "Przygodę fryzjera damskiego" czy "Walkę kotów".

Ten festiwal literacki poświęcony jest w całości literaturze w przekładzie. A motywami przewodnimi tegorocznej edycji są fantastyka, surrealizm i wyobraźnia. Na otwarcie 15 kwietnia pojawi się pisarz dla dzieci i młodzieży Grzegorz Kasdepke z wykładem "O wyobraźni". W programie festiwalu są też m.in. dyskusja o tłumaczeniu dzieł Stanisława Lema, sparing tłumaczy języka hiszpańskiego, panele o grach wideo i o przekładzie fantastyki oraz spotkanie z Dorotą Masłowską i jej tłumaczami.

Wydarzenia transmitowane będą na żywo na FB Instytutu Kultury Miejskiej i "Odnalezionego w tłumaczeniu" oraz na kanale YT Instytutu Kultury Miejskiej.

Opracowanie: