"Teatr wszystko przetrzyma, jest drogą do uratowania człowieka" - napisali Isabelle Huppert i Leszek Mądzik. Francuska aktorka i polski reżyser są autorami tekstów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W teatrach w całej Polsce odbywać się będą dziś specjalnie przygotowane na tę okazję pokazy.

"Teatr wszystko przetrzyma, jest drogą do uratowania człowieka" - napisali Isabelle Huppert i Leszek Mądzik. Francuska aktorka i polski reżyser są autorami tekstów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W  teatrach w całej Polsce odbywać się będą dziś specjalnie przygotowane na tę okazję pokazy.
Teatr im. Juliusza słowackiego w Krakowie /Malwina Zaborowska /RMF FM

Do Teatru Wielkiego w Poznaniu można dziś zajrzeć i zrobić sobie zdjęcie w teatralnym kapeluszu. W Warszawie przy Karowej jest nowa plenerowa wystawa zdjęć wybitnych aktorów m.in. Tadeusza Łomnickiego i Gustawa Holoubka. Wystawa "Oddech. Teatr Erwina Axera i Warszawa teatralna 1956-1966" prezentuje wybór zdjęć pokazujących teatralną Warszawę w latach 1956-1966, kładąc nacisk na teatr Erwina Axera w związku z mijającym w tym roku stuleciem urodzin reżysera. Axer i jego teatr są punktem wyjścia do opowiedzenia o niezwykłym momencie w powojennych dziejach stolicy. Można zobaczyć tam ponad czterdzieści prac dokumentujących najważniejsze przedstawienia po Październiku. Autorami większości z nich są dwaj wybitni fotografowie teatralni tamtego czasu, czyli Edward Hartwig i Franciszek Myszkowski. A Opera Wrocławska wieczorem w ramach projektu "Jej wysokość: Opera" zabierze widzów na niedostępny na co dzień dach budynku.

Teatr wszystko przetrzyma, jest drogą do uratowania człowieka - podkreślają Isabelle Huppert i Leszek Mądzik w swoich orędziach z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest 27 marca. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Z tej okazji co roku publikowane jest orędzie wybitnego człowieka teatru adresowane do całego "teatralnego świata". Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. Przed rokiem jego autorem był Anatolij Wasiljew, zaś dwa lata temu Krzysztof Warlikowski. Tym razem napisał je wybitna francuska aktorka teatralna i filmowa, nominowana w tym roku do Oscara rolę w "Elle" Isabelle Huppert. Od 55 lat każdej wiosny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Świętowanie tych 24 godzin zaczyna się od teatru nō i bunraku, przez Operę Pekińską i kathakali, rozciąga się na Grecję i Skandynawię, ogarnia obszar między Anglią a Włochami, [...] Francją a Rosją [...], obejmuje dzieła od Ajschylosa do Ibsena, od Sofoklesa do Strindberga, od Sarah Kane do Pirandella, od Racine’a i Molièr e’a do Czechowa, a kończy się w miasteczkach studenckich Kalifornii, w których młodzi ludzie być może ponownie odkryją teatr. Ponieważ teatr zawsze odradza się z popiołów - napisała Huppert.

Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania. W tym roku twórcą orędzia do polskiego środowiska teatralnego został Leszek Mądzik. Posłuchaj jego wystąpienia.

(mpw)