We wtorek 14 marca zaczynają się prestiżowe Targi Książki w Londynie. Polska jest w tym roku ich gościem honorowym. W piątek do polskich kin wchodzi fabularna wersja "Pięknej i Bestii" oraz polsko-czesko-słowacka koprodukcja "Wszystko albo nic".

Polska gościem honorowym

Historia londyńskich targów książki sięga roku 1971 - kiedy to pierwszy raz zorganizowano imprezę The Specialist Publishers Exhibition for Librarians, targi książki, których głównymi gośćmi byli bibliotekarze i wydawcy. Dziś to najważniejsze wiosenne targi książki na świecie - to tu spotykają się agenci literaccy, tu zapadają decyzje o tym, jakie tytuły ukażą się w najbliższych miesiącach. Status gościa honorowego daje polskim autorom, wydawcom i drukarzom niepowtarzalną szansę. Rynek brytyjski nie jest łatwy, trudno tam zaistnieć firmom z Europy kontynentalnej i pisarzom, którzy nie piszą po angielsku. 

Oto autorska reprezentacja Polski w Londynie

Jacek Dehnel - prozaik młodego pokolenia, poeta i tłumacz. Autor wielokrotnie nagradzanej powieści "Lala", a także nawiązującego do losów Francisco Goi "Saturna" czy opowiadającej autentyczną historię XIX-wiecznej oszustki "Matki Makryny". Niedawno z sukcesem zadebiutował jako autor kryminałów, publikując (w duecie z Piotrem Tarczyńskim) "Tajemnicę domu Helclów".

Artur Domosławski - dziennikarz i reportażysta. Autor bestsellerowej, tłumaczonej na kilkanaście języków biografii “Kapuściński non-fiction". W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca Ameryce Łacińskiej, czego przykładem są jego dwie ostatnie książki: “Śmierć w Amazonii" i “Wykluczeni".   

Jacek Dukaj - jedno z najważniejszych nazwisk europejskiej science-fiction. Autor bestsellerowego "Lodu", "Wrońca" opowiadającego w bajkowej konwencji o stanie wojennym czy przepełnionych refleksją filozoficzną "Innych pieśni". Uważany za kontynuatora Stanisława Lema. Krótkometrażowy film "Katedra" Tomka Bagińskiego, który jest adaptacją opowiadania Jacka Dukaja, był nominowana do Oscara.

Marta Ignerska - ilustratorka i graficzka, laureatka kilkunastu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych, m.in. Bolonia Ragazzi Awards i European Design Awards. Współautorka takich książek, jak "Wszystko gra", "Fryderyk Chopin i jego muzyka", "Różowy Prosiaczek" czy "Alfabet", które zostały wydane w wielu krajach.  

Dariusz Karłowicz - filozof i eseista. Twórca rocznika "Teologia Polityczna", ale też autor książek, takich jak "Koniec snu Konstantyna" czy "Arcyparadoks śmierci". W przekładzie angielskim właśnie ukazał się jego "Sokrates i inni święci". Znany jest także ze swojej działalności publicznej. Wchodził w skład zespołu tworzącego Muzeum Powstania Warszawskiego, a kierowana przez niego Fundacja Św. Mikołaja zainicjowała powstanie Orszaku Trzech Króli.

Marzanna Bogumiła Kielar - jeden z najbardziej oryginalnych głosów poetyckich w kraju tysiąca poetów, za jaki słusznie uchodzi Polska. Autorka wierszy łączących zmysłowość z metafizyką. Wydała m.in. tomy "Sacra conversazione", "Monodia" i "Materia prima", które zostały uhonorowane najważniejszymi nagrodami poetyckimi nie tylko w Polsce. 

Zygmunt Miłoszewski - popularny autor kryminałów z milionem sprzedanych książek na koncie. Twórca trylogii o prokuratorze Szackim oraz thrillera "Bezcenny". Dwie z jego książek - "Uwikłanie" i "Ziarno prawdy" - przeniesiono z sukcesem na ekran. Książki Miłoszewskiego przetłumaczono na kilkanaście języków. We Francji stał się w ostatnich latach najpopularniejszym polskim autorem, a w ostatnich miesiącach przebija sią na rynku anglojęzycznym. 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy - małżeństwo grafików, którzy odnieśli światowy sukces swoimi nowatorskimi książkami dla dzieci. Ich "Mapy" wydano w 32 krajach i sprzedano w nakładzie 3 milionów egzemplarzy, co czyni tę książkę największym polskim bestsellerem ostatniego ćwierćwiecza. Sukcesami, w kraju i za granicą, były także pozycje z serii "Miasteczko Mamoko" oraz "D.O.M.E.K" i "D.E.S.I.G.N".   

Andrzej Nowak - historyk i eseista, autor kilkudziesięciu książek naukowych, ale także popularnych, przede wszystkim poświęconych historii Rosji i Polski. Założyciel konserwatywnego pisma "Arcana". Autor takich książek, jak "Dzieje Polski", "Polska i trzy Rosje" czy "Pierwsza zdrada Zachodu" (Nagroda Historyczna im. K. Moczarskiego).

Olga Tokarczuk - powieściopisarka nagradzana nie tylko w kraju, ale również na świecie (m.in. Vilenica, Kulturhuset Stadsteatern, nominacja do IMPAC). Jest autorką popularną, mimo że jej książki trudno zaliczyć do literatury popularnej. Wydała m.in. "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Księgi Jakubowe". Na tegorocznym festiwalu w Berlinie film Agnieszki Holland "Pokot", który jest adaptacją jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych", zdobył Srebrnego Niedźwiedzia.    

Ewa Winnicka - dziennikarka i reportażystka. Autorka, pokazujących fenomen polskiej emigracji na Wyspy Brytyjskie, książek "Londyńczycy" i "Angole". Wydała również biografię najbogatszej Polki Barbary Piaseckiej-Johnson ("Milionerka") oraz "Nowy Jork zbuntowany" (o amerykańskiej metropolii w czasach prohibicji).

Emma Watson jako Bella

Aktorska adaptacja klasycznej animacji Disneya z Emmą Watson w roli pięknej Belli wejdzie na ekrany polskich kin 17 marca.

To fabularna adaptacja klasycznej animacji Disneya. Bella, błyskotliwa, piękna i niezależna młoda kobieta, szukając zaginionego ojca, trafia do ponurego zamku Bestii. Uwięziona w tajemniczej posiadłości dziewczyna z czasem zaprzyjaźnia się z jej zaczarowanymi mieszkańcami. Tam poznaje Bestię. Mimo początkowego przerażenia Bella stopniowo zaczyna dostrzegać dobre serce i duszę Księcia, uwięzionego w ciele potwora.

Deląg i Żebrowski w komedii

"Wszystko albo nic" to nowa komedia romantyczna, w której występują m.in.: Michał Żebrowski i Paweł Deląg, a partneruje im piękna Tatiana Pauhofová, znana widzom z miniserialu "Gorejący krzew" Agnieszki Holland. Przebojową piosenkę promującą film napisała Ewa Farna. Jej utwór - "Wszystko albo nic" - podbił już listy przebojów i serca słuchaczy. Komedia opowiada o sercowych poszukiwaniach grupy znajomych, których codzienność wygląda jak najlepsze odcinki kultowych "Przyjaciół". Film powstał na podstawie bestsellerowej serii książek Evy Urbaníkovej o singlach i miłości.