Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie XVII-wieczny browar w Tychach to tylko przykład dwóch z 90 polskich muzeów, w których można podziwiać wszystko to, co wiąże się z przemysłem i jego rozwojem.

150 samolotów, rozstawionych w parku i w hangarach, posiada w swojej kolekcji krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Unikatowe eksponaty można nie tylko oglądać, ale także dotknąć, a do niektórych nawet wsiąść.

Najcenniejszym eksponatem w muzeum jest myśliwiec P-11c. Na takim myśliwcu płk Gnyś odniósł pierwsze zwycięstwo w II wojnie światowej – opowiada Krzysztof Radwan, dyrektor krakowskiego muzeum.

Niektóre z eksponatów potrafią nawet latać. Muzeum posiada dwa latające samoloty. Jeden z nich to Piper Cab – amerykańska wojenna maszyna z 1944 r. Drugi samolot to Jak-18. - mówi Radwan.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zamierza zaprezentować jeszcze kilka innych, sprawnych, latających maszyn. Krzysztof Radwan nie chciał jednak zdradzić jakie to będą samoloty.

Krakowskie muzeum odwiedził Witold Odrobina. Posłuchaj jego relacji:

Siedemnastowieczny browar w Tychach to jedyne w Polsce muzeum piwowarstwa. Jest to także jedyne muzeum, do którego wstęp mają tylko dorośli. Znajduje się tutaj zabytkowa warzelnia z 1916 r.

Większość z tych osób, które tu docierają myślą, że piwo powstaje z chmielu. To nie do końca jest prawda, bo chmiel jest istotnym dodatkiem, przyprawą, a podstawą jest woda i słód jęczmienny - mówi przewodnik tyskiego muzeum.

Piwa degustował Marcin Buczek. Posłuchaj jego relacji:

Mocniejszych trunków można spróbować np. w muzeum gorzelnictwa. O tym i wielu innych muzeach przemysłowych przeczytacie w środowym wydaniu tygodnika „Polityka”.