25 czerwca zaczyna się Life Festival Oświęcim. Muzyczno-artystyczna impreza potrwa do 28 czerwca. Gwiazdą ostatniego dnia festiwalu będzie Eric Clapton, słynny brytyjski gitarzysta i wokalista. Przed nim wystąpi m.in. Edyta Bartosiewicz, niemiecki zespół ABBY, izraelska formacja Ice 9 oraz Wojtek Baranowski ze swoim zespołem Eleanore Krieger.

22-letni uczestnik programu "The Voice Of Poland" został laureatem konkursu organizowanego wspólnie przez Fundację Peace Festival i TVP2. Dzień wcześniej, 27 czerwca, na scenie stadionu MOSiR zaprezentują się: legenda grunge'u z Seattle - Soundgarden, a także amerykańsko-izraelski Balkan Beat Box, polska Luxtorpeda oraz zwycięzca konkursu Life On Stage - zespół Coria.

26 czerwca obok Hali Lodowej MOSiR w Oświęcimiu odbędzie się Street Life - organizowany w ramach LFO koncert muzyki alternatywnej. Zagrają: Kaliber 44, Jamal, Skubas, KaCeZet & Fundamenty oraz Mama Selita.

Kolejnym wydarzeniem LFO2014 będzie spektakl "Słoneczni chłopcy", wystawiony na deskach Oświęcimskiego Centrum Kultury 26 czerwca. Sztukę autorstwa Neila Simona wyreżyserowała Olga Lipińska, a w role tytułowe wcielają się legendy polskiej sceny: Krzysztof Kowalewski oraz Piotr Fronczewski. Widowisko pt. "Muzyczny życiorys Franka Sinatry" będzie kolejnym punktem programu V edycji Life Festival Oświęcim. 25 czerwca na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury pojawi się m.in. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej - najmłodszy, a zarazem jeden z czołowych zespołów symfonicznych w Polsce. Dla miłośników zdrowego stylu życia organizatorzy przygotowali bieg "Tolerancja na sportowo", w którym gościnnie wezmą udział gwiazdy polskiego sportu: Robert Korzeniowski, Iwona Guzowska, Krzysztof Włodarczyk.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU


Powstanie również kolejny mural, którego autorem będzie, jak w roku ubiegłym, Rafał Olbiński. Dzieło nosi tytuł "Niezamierzony przypływ morza" i będzie wraz z poprzednim projektem o równie enigmatycznej nazwie - " Błogosławiony spokój nicości" - zdobił  pejzaż Oświęcimia.

Guzowska kontra Włodarczyk

28 czerwca w ramach "Tolerancji na sportowo"zmierzą się Iwona Guzowska, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk oraz Robert Korzeniowski. Muzyka i sport kapitalnie uzupełniają się tworząc kompletną przestrzeń dla komunikacji ponad podziałami. Nikt nie musi być wirtuozem gitary by przeżywać emocje śpiewać wspólnie z Claptonem, podobnie jak w biegu przy okazji Life Festivalu spotkamy się w jednym barwnym peletonie nie dlatego , ze jesteśmy wyczynowymi mistrzami długich dystansów, lecz dlatego, że staramy się być mistrzami życia, a łącząc się przez sport dajemy fantastyczne świadectwo aktywnej postawy - mówi Korzeniowski.

Jestem sportowcem z krwi, kości i serca, a sport jest jedną z niewielu dziedzin życia , która łamie wszelkie bariery. Stając naprzeciw przeciwnika w ringu, na starcie triatlonu czy biegu, nie ma znaczenia skąd jesteś, jaki jest kolor twojej skóry, w co wierzysz . Jesteś człowiekiem , który ma odwagę pokonać siebie. Dlatego biorę udział w takich inicjatywach - dodaje Iwona Guzowska. A Krzysztof Włodarczyk dodaje: język sportu jest mi bliski, służy nie tylko zdobywaniu trofeów, ale również mówieniu o ważnych sprawach.


Muzyka i sztuka

Festiwalowi, jak co roku, towarzyszyć będzie pokojowe przesłanie, promujące budowę pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Tradycyjnie odbędą się wydarzenia edukacyjne, tworzenie galerii sztuki związane z pokojowym i antydyskryminacyjnym przesłaniem festiwalu i stanowiące o jego unikatowym charakterze.

Kiedy pięć lat temu powoływałem do życia Life Festival Oświęcim, jego pokojowe przesłanie w tej części świata mogło wydawać się nieco abstrakcyjne. Dziś, wobec wydarzeń rozgrywających się tuż obok nas, na Ukrainie, widzimy, że pokój nie jest rzeczą daną nam raz na zawsze i bezwarunkowo. Dlatego tak ważne jest, abyśmy w czerwcu spotkali się w Oświęcimiu i jeszcze raz wysłali w świat mocny głos sprzeciwu wobec agresji, przemocy, nietolerancji i dyskryminacji we wszelkich jej formach - mówi Darek Maciborek, dyrektor LFO i dziennikarz muzyczny RMF FM. 

Do tej pory na festiwalu wystąpiły światowe gwiazdy: Sting, Peter Gabriel, James Blunt, Matisyahu i Ray Wilson. Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej m.in. Perfect, Brodka, Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe, Dżem, Kroke oraz Anna Maria Jopek. Kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili tacy artyści, jak np. Kozak System z Ukrainy, Jamaram z Niemiec, Hatikva 6 z Izraela, francuska Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra czy Jamajczycy z Twinkle Brothers. Mocnym punktem programu LFO jest koncert muzyki klasycznej z udziałem znakomitych gości - byli wśród nich m.in. genialny romski skrzypek Dalibor Karvay, soliści Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak, słynny kompozytor, dyrygent i instrumentalista Krzesimir Dębski oraz młody, rewelacyjny Pianohooligan.

W ramach festiwalu dwukrotnie wystąpiła Krystyna Janda (z monodramami "Biała bluzka" oraz "Shirley Valentine"), a w "Zamachu na MoCarta" udział wzięli m.in. Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat. Specjalne murale, trwale zdobiące miejski pejzaż Oświęcimia, zaprojektowali wybitni graficy: Edward Dwurnik, Andrzej Pągowski i Rafał Olbiński. Od 2013 roku program LFO wzbogacił się o dwa ważne wydarzenia: bieg uliczny "Tolerancja na sportowo", z udziałem gwiazd polskiego sportu (Robert Korzeniowski) oraz Street Life - hip-hopowe święto zwieńczone koncertem czołowych polskich raperów (O.S.T.R.).