Włoska policja odzyskała dwa słynne obrazy Van Gogha skradzione z muzeum w Amsterdamie w 2002 roku. Dzieła znalazła włoska Gwardia Finansowa pod Neapolem w akcji wymierzonej w gang tamtejszej mafii, kamorry, zajmujący się przemytem i handlem narkotykami.

Przedstawiciele muzeum Van Gogha w Amsterdamie oświadczyli, że odnalezienie obrazów to efekt gigantycznego śledztwa włoskiej policji i prokuratury.

Włoska policja poinformowała, że dzieła były częścią wartego miliony euro majątku odzyskanego z rąk Camorry, czyli mafii neapolitańskiej.

Muzeum podkreśla, że nie wie, kiedy działa wrócą na ekspozycję w Amsterdamie. W wydanym oświadczeniu władze placówki podkreślają, że obrazy są w "relatywnie dobrym stanie".

Odzyskane dzieła to "Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen" (datowany na lata 1883-1885) i "Widok na morze w Scheveningen" (1882 rok).

Wartość obu prac wyceniana jest na 100 milionów dolarów.

Te dwa bardzo cenne dzieła znajdowały się w lokalu w Castellammare di Stabia w Kampanii. Zostały odkryte w piątek przez funkcjonariuszy w czasie operacji przeciwko handlarzom kokainy. W jej trakcie zajęto majątek gangu o wartości kilkudziesięciu milionów euro.

Złodzieje skradli obrazy 14 lat temu, włamując się do muzeum przy użyciu drabiny. W nocy z 6 na 7 grudnia 2002 roku wspięli się na dach gmachu. Następnie weszli do środka i ściągnęli bezcenne działa ze ściany centralnej sali wystawowej. W tym czasie w muzeum byli strażnicy, a dzieła były podłączone do systemu bezpieczeństwa.

Oba obrazy zostały wypożyczone do muzeum przez rząd Holandii.

Włoskie media przypominają, że kilku złodziei, oskarżonych o dokonanie kradzieży w Amsterdamie 7 grudnia 2002 roku, aresztowano rok po włamaniu, ale obrazów nigdy nie znaleziono. Nie wiadomo jeszcze, jak trafiły w ręce mafiosów z kamorry. 

 (j.)