Samuel Youn zaśpiewa w środę w Bayreuth tytułową partię w "Latającym Holendrze" na rozpoczęcie festiwalu wagnerowskiego. Południowokoreański bas-baryton zastąpił w ostatniej chwili Rosjanina Jewgienija Nikitina, zwolnionego w sobotę za tatuaże ze swastyką.

Kierownictwo festiwalu zorganizowało specjalną próbę, by umożliwić Younowi przygotowanie się do premiery - powiedział w Bayreuth w Niemczech południowych, rzecznik festiwalu Peter Emmerich.

Nikitin, uważany przez krytyków za idealnego kandydata do obsady tytułowej partii, zrezygnował w sobotę z występu po ujawnieniu przez media, że ma na piersiach wytatuowaną swastykę. Jak wyjaśnił 38-latek, tatuaże pochodzą z czasów, gdy jako młody chłopak występował z hardrockową grupą. Zapewnił, że symbole nie miały żadnego politycznego znaczenia.

Niemieckiej agencji dpa Nikitin oświadczył: Nie zdawałem sobie sprawy, że te znaki i symbole mogą spowodować taką obrazę uczuć, zwłaszcza w takim miejscu jak Bayreuth. Nawiązał w ten sposób do propagandowej rangi festiwalu w czasach hitlerowskich.

Kłótnia o swastykę

Wymuszona przez kierownictwo festiwalu rezygnacja Nikitina wywołało w Niemczech burzliwą debatę. Sławny niemiecki dyrygent Christian Thielemann bronił decyzji o zwolnieniu śpiewaka. Nie może być zgody na swastykę, nie tylko w Bayreuth! W Australii też nie - powiedział.

Natomiast dyrektor opery w Monachium, Nikolas Bachler, uznał za hipokryzję postawę przedstawicieli rodziny Wagnera, którzy zmusili Nikitina do rezygnacji. Ściganie rockmana właśnie przez rodzinę Wagnera za głupotę, którą popełnił jako 16-latek, której żałuje i którą chciał zmazać, jest objawem zakłamania - powiedział Bachler, nawiązując do kontaktów rodziny kompozytora z nazistami.

Festiwal wagnerowski w Bayreuth

Muzykę Wagnera bardzo cenił Adolf Hitler. Przywódca III Rzeszy wielokrotnie uczestniczył w festiwalach w Bayreuth, utrzymując szczególnie bliskie stosunki z synową Richarda Wagnera, Winifred Wagner.

"Latający Holender" w reżyserii Niemca Jana Philippa Glogera i pod batutą Thielemanna rozpocznie tegoroczny festiwal odbywający się w dniach 25 lipca - 28 sierpnia. Swój udział w premierze zapowiedziała kanclerz Angela Merkel.

Festiwale wagnerowskie organizowane są przez rodzinę Richarda Wagnera (1813-1883) od 1876 roku. Od czterech lat festiwalem kieruje prawnuczka kompozytora Katharina Wagner wraz ze swoją przyrodnią siostrą Evą Wagner-Pasquier.