W Krakowie rozpoczęły się 14. Targi Książki. Weźmie w nich udział 450 wydawców i prawie 400 autorów. Impreza, przyciągająca co roku 25 tys. miłośników literatury, potrwa do niedzieli.

Organizowana po raz kolejny edycja targów pokazuje, że jest to święto książki nie tylko dla miasta Krakowa, ale całej Polski, o czym świadczy duża liczba wystawców i organizowanych spotkań - napisał minister kultury Bogdan Zdrojewski w liście odczytanym podczas ceremonii otwarcia targów.

Organizatorzy imprezy podkreślają, że krakowskie targi awansowały do roli największej krajowej imprezy branży wydawniczo-księgarskiej.

Jeżeli godzina czytania jest godziną skradzioną z raju, to te cztery dni spędzone na targach nie mogą być niczym innym, jak dniami skradzionymi z raju. Życzę tego wszystkim serdecznie i życzę, żeby tych złodziei było jak najwięcej - powiedziała podczas otwarcia imprezy prezes krakowskich targów, Grażyna Grabowska.

Będą autorzy polscy i zagraniczni

Spośród zagranicznych pisarzy w Krakowie pojawią się m.in. mistrz sensacji i kryminału lord Jeffrey Archer, niemiecka królowa kryminałów Charlotte Link i ubiegłoroczna noblistka Herta Mueller.

Tradycyjnie nie zawiedli polscy poeci i pisarze - czytelnicy będą mieć okazję spotkać m.in. Julię Hartwig, Ernesta Bryla, Ryszarda Krynickiego, Adama Ziemianina, Michała Zabłockiego, Olgę Tokarczuk, Romę Ligocką, Katarzynę Grocholę, Jarosława Mikołajewskiego, Janusza L. Wiśniewskiego i Marka Krajewskiego.

Dopisali też celebryci i znane osoby z życia publicznego, którym przydarzyło się napisać książkę. Udział zapowiedzieli popularni aktorzy, dziennikarze, podróżnicy, zakonnicy i hierarchowie Kościoła katolickiego, a także jedyny polski kosmonauta.

Podczas targów dosłownie każdy może dopisać jedno zdanie do książki rozpoczętej przez noblistkę Hertę Mueller od słów: Muzykanci grają na drzewach. Każdy uczestnik akcji "Napisz książkę z noblistką" będzie mógł też złożyć pod własnym zdaniem swój podpis. Książka zostanie sprzedana na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Targi to także konkursy

Krakowskie targi to nie tylko kiermasz książek i spotkania z pisarzami. To także konferencje, wystawy oraz finały konkursów literackich i wydawniczych. Pierwszy z nich już rozstrzygnięto. W konkursie "Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2010", organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych oraz spółkę Targi w Krakowie, nagroda główna przypadła Wydawnictwu Naukowemu UAM w Poznaniu za publikację "Juliusz Słowacki. Poematy" w opracowaniu Jacka Brzozowskiego i Zbigniewa Przychodniaka. Nagrodę "Gaudeamusa 2010" w tym konkursie przyznano Wydawnictwu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za publikację "Pamięć podróżna. Fragmentozbiór filmowy" autorstwa Jana Jakuba Kolskiego.

W czwartek wieczorem poznamy zwycięzcę 13. edycji Konkursu im. Jana Długosza, którego celem jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Organizatorem 14. Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbywają się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest spółka Targi w Krakowie. Przed rokiem w imprezie uczestniczyło 370 autorów i 480 wystawców. Targi odwiedziło 25 tys. osób.

Zainteresowanie wystawców jest tak duże, że organizatorzy zapowiedzieli na czerwiec inaugurację drugiej imprezy branży wydawniczej - Targów Książki dla Dzieci.