Wojciech Pszoniak otrzymał dziś francuski Order Zasługi. Aktora wyróżniono za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury". Uroczystość odbyła się w Ambasadzie Francji w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. Andrzej Seweryn, Jan Englert, Jan Pietrzak, Andrzej Mleczko i Waldemar Dąbrowski.

Za wspaniałą karierę, za stawiane sobie wymagania i osobisty wkład we wzajemne poznanie naszych kultur i dusz Francja postanowiła pana wyróżnić - mówił podczas uroczystości ambasador Francji w Polsce, Barry Delongchamps. Podkreślił, że Pszoniak jest aktorem wymagającym, mającym wysokie mniemanie o zawodzie, który pozwala poruszyć serca publiczności.

Czuję się zaszczycony i szczęśliwy przyjmując to odznaczenie, które - żeby było śmiesznie (...) - przyznano mi 12 lat temu. Nie wiadomo, z jakich przyczyn tak się stało, że dopiero dzisiaj jestem odznaczony; po prostu dlatego, że coś się gdzieś zapodziało - tłumaczył rozbawiony aktor.

Pszoniak, który od lat 80. mieszka w Paryżu i występuje w produkcjach francuskich, podkreślił, że ta decyzja zmieniła jego życie. Od tego momentu Francja stała się miejscem, które pokochałem, poznałem tę kulturę, język i kraj. Zamieszkałem w Paryżu, jednym z najpiękniejszych miast na świecie - podkreślił Pszoniak.

Wojciech Pszoniak urodził się w 1942 r. we Lwowie, ale dorastał w Gliwicach. W 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem teatrów Starego w Krakowie (1968-72), Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80).

Artysta wystąpił w m.in. takich filmach jak "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza, "Nadzieja" Stanisława Muchy. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 80. wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu.

W latach 90. - nadal grając i mieszkając we Francji - grał w polskich filmach. W ostatnich latach zagrał m.in. w "Nadziei" (2006) i "Strajku" (2007, Volkera Schlondorffa). W czwartek

poinformował, że właśnie kończy książkę o sztuce aktorskiej z Michałem Komarem; aktor przygotowuje się też do realizacji sztuki w duecie z Piotrem Fronczewskim.