Katie Melua, brytyjska wokalistka i kompozytorka, zaśpiewa 16 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie. Artystka została ambasadorką kampanii społecznej "Rak. To się leczy!"; właśnie w ramach tej akcji wystąpi w Polsce. Jej koncert będzie jednocześnie muzycznym wprowadzeniem, prestartem tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim. Impreza odbędzie się w dniach 26-29 czerwca.

Główne cele kampanii "Rak. To się leczy!" to walka ze stereotypami dotyczącymi chorób nowotworowych oraz zachęcanie Polaków do badań profilaktycznych. Akcja ma pokazać społeczeństwu, że wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek na czerwcowy koncert Katie Melua zostanie przeznaczony na rzecz pacjentów onkologicznych i walkę z rakiem. (Tutaj znajdziecie informację o cegiełkach na koncert brytyjskiej gwiazdy). Przed wokalistką z Wielkiej Brytanii zaśpiewa Kasia Kowalska, która wykona swoje przeboje w wersji akustycznej.

Główną gwiazdą Life Festival Oświęcim, czterodniowego, niosącego pokojowe przesłanie wydarzenia, będzie Sting, który po raz pierwszy wystąpi na festiwalu w Polsce. Wcześniej można było go usłyszeć i zobaczyć jedynie na odrębnych koncertach.

Obok Stinga na stadionie MOSiR-u w Oświęcimiu zagrają tacy artyści, jak: Brodka, zespół Perfect z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Perfect Girls & Friends pod batutą Wojciecha Zielińskiego, Ray Wilson z grupą Stiltskin, Red Hot Chilli Pipers, Jamaram i Poparzeni Kawą Trzy. Szczegóły dotyczące innych koncertów oraz wydarzeń w ramach festiwalu pojawią się już niebawem.

O kampanii “Rak. To się leczy!"

Ogólnopolska kampania społeczna "Rak. To się leczy!" to pierwsza w naszym kraju akcja łącząca najważniejsze organizacje lekarzy onkologów i pacjentów onkologicznych. Jej celem jest walka ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych. To kampania, która poprzez wskazywanie sposobów wczesnej diagnostyki i innowacyjnych metod leczenia, obalanie mitów i przesądów związanych z nowotworami oraz pokazywanie pozytywnych przykładów, ma przekonać Polaków, że rak w porę wykryty jest uleczalny.

Partnerami kampanii są Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologów, Polskie Towarzystwo Onkologów Klinicznych oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. Dzięki współpracy tych środowisk powstała specjalna platforma, która gromadzi informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych, metodach leczenia, wskazówkach. W ramach kampanii zorganizowany został plebiscyt "Złote Krople Rosy", w którym internauci wybierali człowieka najbardziej zaangażowanego w problematykę onkologiczną, oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentom, zaś Kapituła ekspertów wyłoniła najlepszą akcję roku 2012 na rzecz walki z rakiem. Kolejnym projektem, zupełnie nowym na polskim rynku, był koncert Stanisława Soyki dla pacjentów chorych na raka w jednym z gdańskich szpitali - "Białe fortepiany w polskich szpitalach".

Organizatorzy kampanii pragną również przełamać lęk przed nowotworem i zmienić język opisujący go. Dlatego w pierwszej odsłonie kampanii zaprosili do współpracy znanych i lubianych aktorów z różnych pokoleń, aby zachęcali Polaków do badań: Jerzego Stuhra, Cezarego Pazurę, Stanisława Mikulskiego i Jarosława Boberka. Wkrótce do badań zachęcać będą znane kobiety.

O Life Festival Oświęcim

Pomysłodawcą Life Festival Oświęcim jest Darek Maciborek, dyrektor artystyczny festiwalu. Dziennikarz muzyczny RMF FM stworzył wydarzenie, niosące ze sobą pokojowe przesłanie, które odróżnia je od innych imprez kulturalnych w naszym kraju. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem - takie cele przyświecają organizatorom LFO. Life Festiwal Oświęcim to nie tylko muzyka. To również cykl wydarzeń edukacyjnych, obejmujących m.in. pokazy filmów, dyskusje, warsztaty, spektakle teatralne, wystawy zdjęć i inne inicjatywy nawiązujące do idei festiwalu. Aktywny udział w ich przygotowaniu bierze organizacja Amnesty International, na stałe wspierająca LFO.

Life Festival Oświęcim doczekał się już czwartej edycji. Wśród gwiazd, które wystąpiły do tej pory, pojawili się: Peter Gabriel (2012), James Blunt (2011), Matisyahu (2011) i Ray Wilson (2010).

Szczegóły dotyczące tegorocznych artystów, którzy wystąpią na festiwalu oraz eventów festiwalowych, przygotowanych przez organizatorów można znaleźć na www.lifefestival.pl.