Opera na zamku w Szczecinie przygotowuje premierę "Fidelia" Ludwiga van Beethovena. To jedyna opera w dorobku słynnego kompozytora. Spektakl reżyseruje Austriak Werner Pichler. Premiera - 19 marca.

"Fidelio" jest dziełem na cześć wolności, wierności i niezwyciężonej miłości - historią dwojga kochających się małżonków, którzy napotykają przeszkody na drodze do szczęścia. Treść libretta oparta jest na dramacie francuskiego pisarza i librecisty, Jean Nicolasa Bouilly'ego.

Akcja opery rozgrywa się w więzieniu nieopodal hiszpańskiej Sewilli. Don Florestan odkrył niegdyś nadużycia naczelnika więzienia, don Pizarra. Ten zdołał jednak utrzymać się na stanowisku i wtrącił Florestana do lochu. Słuch po mężczyźnie zaginął. Jego żona, Leonora, próbuje dowiedzieć się czegoś o losie męża. Udając młodzieńca imieniem Fidelio, zatrudnia się w więzieniu jako pomocnik dozorcy. Nie przypuszcza, że stanie się obiektem westchnień jego córki. Tymczasem don Pizarro przy pomocy dozorcy zamierza zgładzić Florestana. Przed Leonorą staje zadanie wmieszania się w ów plan w celu uratowania małżonka.