I Ty możesz pomóc polskiemu filmowi zgarnąć Oscara! Wystarczy zagłosować w plebiscycie publiczności w ramach Europejskich Nagród Filmowych. W gronie nominowanych znajduje się "Ida".

Procedura do głosowania na People's Choice Awards jest bardzo prosta. Należy w tym celu odwiedzić stronę Europejskiej Akademii Filmowej, gdzie do wypełnienia jest prosty formularz. Potem oddany głos trzeba potwierdzić w swoim mailu. Zagłosuj na "Idę"!

Głosowanie potrwa do 31 października. Nagrodą dla widzów jest możliwość wygrania wycieczki na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych, które 13 grudnia będzie miało miejsce w Rydze.
 
"Ida" ma już za sobą wiele cennych wyróżnień, dystrybucję w dziesiątkach krajów na całym świecie, odniosła ogromny sukces kasowy we francuskich i amerykańskich kinach. Za zainteresowaniem widzów, idą też znakomite opinie krytyków. I choć ciągle nie brakuje sukcesów naszej kinematografii na arenie międzynarodowej, to od czasów Kieślowskiego nie mówiło się tak wiele i tak dobrze o polskim filmie.

People's Choice Awards jest jedną z wielu nagród, o które tej jesieni zabiega "Ida". Zwieńczeniem tych zmagań będzie przyszłoroczna ceremonia wręczenia Oscarów, która odbędzie się 22 lutego. "Ida" jest w gronie faworytów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a polska kinematografia stoi przed szansą zdobycia po raz pierwszy w historii tego wyróżnienia.

To film, którego wartości artystycznej nikt nie kwestionuje, cieszy się zasłużonym uznaniem na świecie, ma znakomite recenzje. Szczególnie jest doceniany na rynku amerykańskim. Do dzisiaj "Idę" obejrzało ponad 450 tys. widzów w Stanach, a jego box office wynosi ponad 3,5 mln dolarów -
mówiła w sierpniu Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ida" zdobyła już m.in. główne nagrody na festiwalach w Warszawie i Londynie, nagrodę za najlepsze zdjęcia na festiwalu Camerimage, wyróżnienie dla najlepszego filmu fabularnego na festiwalu w Sarasocie, nagrodę jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych w Toronto, a także cztery Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.

Akcja polsko-duńskiej koprodukcji rozgrywa się w latach 60. - wychowywana w zakonie sierota Anna (debiutująca Agata Trzebuchowska) zamierza wkrótce złożyć śluby, ale zanim to zrobi, spotyka swoją jedyną żyjącą krewną - ciotkę Wandę (Agata Kulesza). Od niej dowiaduje się, że jest ocaloną z Zagłady Żydówką. Dwie bohaterki wyruszają w podróż po Polsce, w trakcie której mierzą się ze swoją przeszłością.