Bronisław Cieślak, serialowy porucznik Borewicz, kończy 70 lat. Znany jest przede wszystkim serialu "07 zgłoś się". Od tego filmu rozpoczął, w połowie lat 70., swoją karierę na ekranie. Wcześniej pracował jako dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Bronisław Cieślak urodził się w Krakowie, 8 października 1943 roku. Kryminalny serial "07 zgłoś się" z muzyką Włodzimierza Korcza, wyreżyserował Krzysztof Szmagier. W obsadzie znaleźli się też m.in.: Zdzisław Tobiasz (major Wołczyk), Zdzisław Kozień (porucznik Zubek), Ewa Florczak (sierżant Olszańska), Jerzy Rogalski (porucznik Jaszczuk), Hanna Dunowska (sierżant Sikora). Oficer MO Sławomir Borewicz, w którego wcielił się Bronisław Cieślak, jest bezkompromisowy w walce z przestępczością, a zarazem niepozbawiony uroku osobistego i poczucia humoru.

Zanim został zatrudniony w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych, miał - co wypomina mu przełożony - "zawadiacką przeszłość", uczestniczył m.in. w bójkach. Jednocześnie skończył studia prawnicze, a przez pewien czas przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie, jak sam opowiada w jednym z odcinków, "bawił się w handel zagraniczny".

Porucznik jest inteligentny, bardzo pewny siebie i odznacza się ostrym językiem. Gdy np. obaj z Jaszczukiem znajdują na biurku sierżant Sikory książkę "Ciąża, poród, połóg", a zaskoczony Jaszczuk stwierdza, że "przecież koleżanka Sikora jest...", Borewicz odpowiada: "Panną - chciał pan powiedzieć. Ale tego się nie robi obrączką". Zwierzchnikiem Borewicza jest major Wołczyk. Lubi podwładnego, jednak ten nierzadko wystawia cierpliwość szefa na próbę. Major mówi później ironicznie: "Marzę o dniu, w którym jeden z nas pójdzie na emeryturę".

Wszystkie samochody Borewicza

Porucznik jeździ dużym fiatem i polonezem. Świetnie strzela. Jest wysportowany i odważny. Opanował różne techniki walki. Zna się na technologicznych nowościach. Gdy koleżanka z pracy wyznaje: "Przyznam się, że z tym radarem to dla mnie czarna magia", Borewicz tłumaczy cierpliwie: "To z angielskiego, to się nazywa SIR, to jest skrót od Subsurface Interface Radar, działa trochę na takiej zasadzie, jak sondy do szukania ławic szprotek w morzu, wysyła w głąb ziemi i rejestruje następnie odbite od warstw geologicznych i innych przedmiotów fale elektromagnetyczne i jak się coś odróżnia od otaczającego podłoża, możemy to zobaczyć. Archeologia tym się posługuje, my zresztą też. Kapujesz?". "Strasznie to mądre!" - uznaje koleżanka.

Milicyjne "ciacho"

Jako mężczyzna nowoczesny Borewicz pachnie Old Spicem, nosi ubrania marki Wrangler i polską kopię amerykańskiej kurtki wojskowej M65. Zna język angielski. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Jest oczytany, cytuje znanych pisarzy. W Pałacu Mostowskich ma opinię podrywacza. W stosunku do pań jest śmiały i bezpośredni. Często angażuje się w kilka romansów jednocześnie. Na temat relacji uczuciowych wygłasza "złote rady". "Moja babcia (...) mówiła, że po to się żyje we dwoje, żeby radości mnożyć przez dwa, a kłopoty dzielić na dwoje" - opowiada Sikorze. Ta zauważa jednak: "Zdaje się, że u pana to idzie w ułamki piętrowe". Z serialu dowiadujemy się, że Borewicz ma za sobą małżeństwo zakończone rozwodem i że żona zostawiła go dla innego mężczyzny.

Bronisław Cieślak ma w dorobku także m.in. role w filmach "Kung-fu" (jako redaktor Henio Laskus; 1979, reż. Janusz Kijowski), "Wściekły" (jako kapitan Bogdan Zawada z Komendy Głównej MO; 1979, reż. Roman Załuski) i w serialu o detektywach "Malanowski i partnerzy" (od 2009).