Od dziś na poczcie można kupić specjalną kolekcję znaczków z reprodukcjami obrazów, zaginionych podczas drugiej wojny światowej. Chodzi o dzieła Rubensa, Rembrandta i Dürera. Koszt takiego znaczka to 1,55 zł. Akcja ma nie tylko uświadomić, że konkretny obraz jest poszukiwany, ale także, że zginęło ich znacznie więcej. W samym Muzeum Narodowym w Warszawie brakuje około 10 tysięcy dzieł.

Wraz z serią 450 tysięcy znaczków mają ukazać się specjalne koperty ze stemplem, przedstawiającym pustą ramę po obrazie. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego:

Nie sposób ustalić, ile są warte dzieła, które zaginęły podczas wojny - nie wiadomo, jak wiele obrazów, szkiców czy rzeźb jeszcze istnieje. Tych najcenniejszych jest prawdopodobnie około 100.

Jak przyznaje minister kultury Bogdan Zdrojewski, obecnie najbardziej skutecznym środkiem poszukiwania zaginionych dzieł sztuki jest Internet. Co roku dzięki aukcjom internetowym resortowi kultury udaje się odzyskać jakiś utracony skarb. Niejednokrotnie konieczne jest jego odkupienie, ponieważ dochodzenie na drodze prawnej jest zbyt skomplikowane lub niemożliwe. Posłuchaj relacji reportera RMF FM:

To jest połączenie pracy prawnika, archiwisty i trochę może nawet detektywa – w każdym razie poszukiwacza dzieł sztuki i kogoś, kto będzie wiedział, jak je odzyskać - tak o swojej pracy mówi prof. Wojciech Kowalski, który z ramienia resortu spraw zagranicznych zajmuje się poszukiwaniem utraconych dzieł. Posłuchaj rozmowy, którą przeprowadził reporter RMF FM Krzysztof Zasada: