Już tylko do 30 stycznia można oglądać wystawę arcydzieł ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w tym słynną "Damę z gronostajem". Do tej pory dzieło Leonarda da Vinci zobaczyło na wystawie w Zamku Królewskim ponad 81 tys. osób. Od 9 listopada 2011 do 5 lutego 2012 r. obraz będzie pokazywana w National Gallery w Londynie.

Wernisaż ekspozycji odbył się 17 maja ubiegłego roku. Oprócz "Damy z gronostajem" na Zamku Królewskim można zobaczyć inne dzieła z krakowskiej kolekcji, m.in. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta Harmensza van Rijn.

Wystawę zobaczyło do tej pory ponad 81 tysięcy osób. Ponieważ są to ostatnie dni zwiedzania wystawy (...) , przypuszczam, że odnotujemy wzrost frekwencyjny. Myślę, że liczba zwiedzających może ostatecznie wzrosnąć do ok. 85 tysięcy - ocenił Ziemowit Koźmiński, zastępca ds. marketingu dyrektora Zamku Królewskiego.

Najważniejsze wystawy 2011 poświęcone Stanisławowi Augustowi

Pytany o najważniejsze ekspozycje organizowane przez Zamek Królewski w 2011 roku, Koźmiński odparł, że będą to dwie wystawy poświęcone Stanisławowi Augustowi: w Polsce i Francji.

Pierwsza wystawa pt. "Stanisław August - król Polski, mecenas i kolekcjoner wieku oświecenia" zostanie otwarta 2 kwietnia w Pałacu Cesarskim w Compiegne (Francja). Druga, warszawska wystawa zostanie zainaugurowana 18 listopada na Zamku Królewskim i będzie zatytułowana "Stanisław August - ostatni król Rzeczypospolitej. Odrodzenie w upadku".

Jak zauważył Ziemowit Koźmiński, z oceną postaci Stanisława Augusta wiąże się zawsze problem interpretacyjny polegający na tym, że w powszechnej świadomości nadal pokutuje przekonanie, że był to najgorszy król, że to przez niego upadła Rzeczypospolita.

Przygotowując naszą wystawę opieramy się o badania. Już w latach 80. Adam Zamoyski, przygotowując się do publikacji swojej książki o Stanisławie Auguście, pokazywał go jako wybitnego polityka, żyjącego w bardzo trudnych czasach. Nie chciałbym powiedzieć, że na wystawie wybielamy postać króla, ale pokazujemy ją w szerszym kontekście - tłumaczył Koźmiński.

Przypomniał, że od października na Zamku Królewskim organizowane są wykłady poświęcone Stanisławowi Augustowi. Prelekcje kontynuowane są w 2011 r. i są pewnego rodzajem wprowadzeniem do warszawskiej wystawy w listopadzie.