Książki za złotówkę, wspólne czytanie czy kwiaty wręczane pasjonatom lektur - tak będzie wyglądał "Światowy Dzień Książki". W wielu miastach czekają na Was atrakcje czytelnicze związane z tym dniem. Niespodzianka także na RMF24. Mamy książki do rozdania! Szczegóły w artykule.

W Świnoujściu książki trafiły dziś na promy. Miejska biblioteka na "Bieliku" ustawiła tam półki z książkami. Przeprawa przez Świnę zajmuje około 20 minut, ten czas można spędzić czytając. A jeśli jakaś książka wyjątkowo przypadnie nam do gustu, to można ją kupić za symboliczną złotówkę. Zebrane w ten sposób pieniądze, biblioteka zainwestuje w nowe lektury.

Podobna akcja także w Stargardzie Szczecińskim - tu książki za złotówkę można kupić na dworcu PKP. W szczecińskich bibliotekach pierwsze czytelniczki dostały czerwone róże. To stara katalońska tradycja: 23 kwietnia, w dzień św. Jerzego panie dostawały tam od mężczyzn czerwone kwiaty, symbolizujące krew smoka pokonanego przez świętego. W ramach rewanżu dawały mężczyznom książki.

Daj się przyłapać na czytaniu w Olsztynie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza do udziału w Maratonie Czytelniczym "23 Ulubione Książki na Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich". Na głos zostaną odczytane m.in. "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren, poezja Szymborskiej, Broniewskiego, Tuwima, a także "Ruchome obrazki" Terry’ego Pratchetta.

O 17.30 pod olsztyńskim ratuszem rozpocznie się happening Miejskiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Polskiej. Każdy może przynieść swoją ulubioną książkę, którą zostanie wspólnie odczytana. Będzie też słodka niespodzianka dla fanów literatury. 

W Bydgoszczy - happeningi

Światowy dzień książki w Mieście nad Brdą to przede wszystkim happeningi. Tuż przed 12 studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego spotkają się przed biblioteką akademicką - każdy, kto przyjdzie, przyniesie ze sobą wybrane fragmenty tekstów literackich poświęconych książce. O godz. 12.00 studenci wykrzyczą i nagrają hasło: "Ona czyta dla mnie". Dźwięki te, zarówno z Bydgoszczy jak i innych miast, zostaną wykorzystane w teledysku, mającym promować czytelnictwo.

W samo południe na bydgoskim starym rynku spotkają się uczniowie. Wezmą udział w akcji "5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką" - w programie też znalazło się wzniesienie okrzyku, ale również występy samych uczniów, czytanie fragmentów książek i Szwedzki Stół z Książkami - czyli punkt wymiany pozycji.

"Ona czyta dla mnie" w Łodzi

"Ona czyta dla mnie" - tak nazywa się łódzka akcja w Światowym Dniu Książki w Łodzi. W Pasażu Rubinsteina, pod czujnym okiem Mistrza Ceremonii, będą odczytywane fragment książki "Królowa południa". Delektowanie się lekturą rozpocznie się o godz. 18 od okrzyku: "Ona czyta dla mnie."

W Łodzi będzie także loteria, na której będzie można wygrać m.in. unikalne gry: "Dintojra" i "Mino" oraz koszulki. Na koniec niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć starodruki, mapy i XIX-wieczne fotografie ze Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi. Na co dzień kolekcja jest niedostępna.

Obchody Światowego Dnia Książki zakończą się w Łodzi w poniedziałek (29 kwietnia) akcją nazwaną: "KsięgoZbiorem Tramwajowym". Wtedy łodzianie z książkami wsiądą do tramwaju linii nr 10 i będą czytać. Pojazd wyruszy o godz. 18.05 z zajezdni na osiedlu Retkinia.

Czytanie w Katowicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje głośne czytanie książek na Rondzie im. Gen. Jerzego Ziętka. Happening rozpocznie się o 15.00 przy fontannie. Każdy chętny będzie mógł głośno przeczytać fragment wybranej przez siebie książki, którą później otrzyma w prezencie. Zgodnie z tradycją Światowego Dnia Książki przechodniom będą wręczane czerwone róże.

Happening organizuje też Biblioteka Śląska przed swoją siedzibą przy Placu Rady Europy. W samo południe zaplanowano flash mob. Uczestnicy utworzą gigantyczny napis "Żak". To właśnie słowo wygrało w lutym w plebiscycie czytelników na wyraz, który chcieliby ocalić od zapomnienia. Po akcji w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej prof. Walery Pisarek wygłosi wykład "O słowach porzuconych".

Róże dla wrocławian

Pasażerowie tramwaju z reklamą Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu mogą liczyć na róże, a bibliotekarze będą ich zachęcać do czytania oraz odwiedzania bibliotek. Akcja trwać będzie dwie godziny od 12 do 14. Akcja ta akcja we Wrocławiu organizowana jest od 2008 roku. Kwiatek jest tylko pretekstem do rozmowy o książce - mówią bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Święto książki w Warszawie

Obchody "Światowego Dnia Książki" nie ominą także Warszawy. W stolicy pojawi się specjalny tramwaj, który o 10:30 ruszy w trasę z przystanku Metro Centrum w kierunki Żoliborza. Jest to zwieńczenie trwającej od 19 kwietnia akcji AudioKomunikacja, organizowanej przez serwis Audioteka.pl i Zarząd Transportu Miejskiego. W tramwaju tym Marta Kielczyk będzie będzie czytać fragmenty powieści "Niezwyciężony" Stanisława Lema.

Tramwaj wyruszy z przystanku Centrum 08 i wykona jeden kurs na trasie: Centrum 08 -  Marszałkowska - pl. Bankowy - Andersa -  Stawki - Jana Pawła II - Rondo Radosława - Jana Pawła II - Broniewskiego - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - al. Solidarności - Towarowa - rondo Daszyńskiego - pl. Zawiszy - Al. Jerozolimskie - Dw. Centralny - most Poniatowskiego - al. Waszyngtona - Wiatraczna - (powrót) - al. Waszyngtona - most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie - Centrum. 

Weź udział w naszej zabawie i wygraj książkę

Uwaga, rozdajemy książki. Aby ją otrzymać wystarczy wziąć udział w naszej zabawie. Przygotowaliśmy dla Was trzy pytania. Pierwsze pojawi się o godzinie 11, drugie o 13, a trzecie o - 16. Dwie pierwsze osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytanie, otrzymają od nas książki.

Poprawne odpowiedzi należy wysłać na adres fakty@rmf.fm

Dopiszcie także, którą z poniższych pozycji chcielibyście od nas otrzymać. Do wyboru mamy następujące ksiażki: Emily Giffin "Pewnego Dnia", Robert Kubica "Kariera sportowa", Robert Ludlum "Krucjata Bourne`a", Nick Mason "Pink Floyd Moje wspomnienia", "Bono o Bono. Rozmawiał Michka Assayas".

Aneta Łuczkowska