Po 66 latach odzyskano obraz Józefa Czajkowskiego z 1903 roku pt. "Cmentarz Ojców Reformatów w Krakowie". Obraz był poszukiwany przez Polskę jako strata Wojenna skradziona z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obraz ten i wiele innych dzieł sztuki policjanci znaleźli w ukrytym bunkrze.

Na trop nielegalnego muzeum policja wpadła w lipcu, po wizycie 56-letniej kobiety. Kobieta oznajmiła, że została okradziona przez członka rodziny. Skradziono dużą ilość obrazów, porcelanę, srebra i inne dzieła sztuki należące do jej męża. Szefowi zespołu do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom wręczyła płytę DVD ze zdjęciami dzieł sztuki, które pozostały w posiadaniu jej męża. Policjant zorientował się, że na obrazach są sygnatury muzealne. Oprócz obrazów kolekcja zawierała kilka rzeźb kościelnych.

Zdjęcia zostały przesłane do Krajowego Zespołu do spraw Zabytków Komendy Głównej Policji. Z MSZ dotarła informacja, że jeden z obrazów widocznych na zdjęciach został prawdopodobnie skradziony z Muzeum Śląskiego w Katowicach i jest poszukiwany jako strata wojenna.

Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył doniesienie do prokuratury a ta wydała nakaz przeszukania i zabezpieczenia całej kolekcji. Okazało się, że mąż kobiety Antoni M., żeby ukryć kolekcję zbudował specjalny, 2-kondygnacyjny betonowy bunkier z przesuwanymi ścianami i licznymi skrytkami. W nich trzymał swoje zbiory, a swojej rodziny do niego nie wpuszczał.

W bunkrze znajdowały się obrazy o bardzo dużej wartości artystycznej i historycznej. Ze względu na kurz i wilgoć wiele z nich jest w złym stanie. Obrazy pochodziły - jak wstępnie ustalono - z okresu od wczesnego renesansu do czasów współczesnych. Jeden z obrazów pochodzi z 1532 roku.