O smokach, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. O walce ze złymi i zaprzyjaźnianiu się z dobrymi. A także o pokonaniu smoka najgroźniejszego: choroby nowotworowej… O tym wszystkim prof. Dominika Dudek porozmawia dzisiaj w ramach cyklu "Rozmowy o człowieku" z prof. Jerzym Stuhrem. Na spotkanie w gmachu Polskiej Akademii Umiejętności przy Sławkowskiej w Krakowie zapraszamy o godzinie 18:00!

"Rozmowy o człowieku" to cykl spotkań z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych podejmowanym z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia: religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu.

Gospodynią spotkań jest prof. Dominika Dudek.

Dziedzina, którą reprezentuję - psychiatria, uczy pokory wobec człowieka, uczy zaciekawienia człowiekiem, uczy poznawania człowieka z wielu perspektyw i w różnych kontekstach - tłumaczy. Obcowanie z tak subtelną materią, jaką jest psychika, zobowiązuje do zadawania ważnych pytań o kondycję człowieka we współczesnym świecie, do zaangażowania, do niepozostawania obojętnym wobec otaczającej nas rzeczywistości - podkreśla.

Prof. Dudek przyznaje, że rzeczywistość ta bywa trudna. Jesteśmy zalewani chłamem i kiczem, w natłoku milionów zbędnych informacji ginie to, co piękne, istotne i wartościowe. Na taką rzeczywistość nie należy się obrażać, lecz starać się ją zmieniać i wzbogacać, "robiąc swoje". A wszakże nie ma nic cenniejszego i bardziej wzbogacającego niż spotkanie z mądrym człowiekiem - mówi.

Właśnie taka myśl przyświeca cyklowi spotkań "Rozmowy o człowieku", którego najbliższym gościem będzie znakomity aktor, reżyser i pisarz, profesor sztuk teatralnych Jerzy Stuhr.

Na spotkanie prof. Dominiki Dudek z Jerzym Stuhrem zapraszamy dzisiaj o godzinie 18:00 do gmachu Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie.

Wstęp wolny!

Jerzy Stuhr (urodzony w 1947 roku) jest wybitnym aktorem i reżyserem.

Stworzył niezapomniane kreacje m.in. w "Wodzireju" Feliksa Falka, "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego, "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, a po 1994 roku w filmach własnej reżyserii: m.in. "Spisie cudzołożnic", "Historiach miłosnych", "Tygodniu z życia mężczyzny" i "Obywatelu".

Od początku kariery związany ze Starym Teatrem. Występował w sztukach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdę.

Profesor sztuk teatralnych, wykładowca PWST w Krakowie, przez lata pełnił funkcję rektora tej uczelni.