Wspierana przez artystów akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przegląd najlepszych azjatyckich animacji online. I rozdanie Złotych Malin, czyli anty-Oscarów, Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze

Teatry w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Ogólnopolska akcja pod hasłem "Pamiętamy - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" została zorganizowana z inicjatywy dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Gołdy Tencer.

 W poniedziałek 19 kwietnia weźmie w niej udział ponad 30 polskich teatrów. To m.in. teatry z Poznania, Wrocławia, Krakowa, Lublina, Torunia, Opola, Płocka, Gorzowa Wielkopolskiego, Gdyni, Zabrza, Katowic i Łodzi, a także warszawskie - Teatr 6. Piętro, Teatr Kwadrat, Teatr Roma, Teatr Rampa, Teatr Capitol i Teatr Powszechny.

Artyści przesłali nagrane przez swoich aktorów interpretacje poezji o Zagładzie, w tym wiersze z tomu "Dzieci getta" Stefanii Ney, czyli Stefanii Grodzieńskiej. Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia przez cały tydzień.

Jako córka Ocalonych z Zagłady stawiam pamięć na pierwszym miejscu. Bez pamięci nie można dobrze zrozumieć teraźniejszości, ale i projektować własnej przyszłości. Teatr postrzegałam zawsze i postrzegam jako miejsce dialogu - mówi Gołda Tencer.

Akcja Żonkile

Akcja Żonkile rusza 19 kwietnia w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dziewiąta odsłona wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w tym roku po raz pierwszy ma motyw przewodni. To kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

Większość aktywności wokół akcji Żonkile - tak jak rok wcześniej - przenosi się do internetu. Będzie można dołączyć do niej z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, obejrzeć wideo-spacer, wysłuchać debaty oraz koncertu.

W tym roku do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli aktorka Magdalena Boczarska, aktorka Katarzyna Zielińska, wokalistka, autorka tekstów i producentka muzyczna Kayah, aktor Bartosz Bielenia oraz reportażysta Mariusz Szczygieł.

K-animation online

Niesamowita warstwa wizualna, głęboki wydźwięk społeczny i wielka wyobraźnia. Filmy z Cannes, tytuły nagradzane na całym świecie, znane nazwiska. Pierwszy w Polsce przegląd koreańskiej animacji zacznie się 23 kwietnia na platformie mojeekino.pl.  Przegląd otworzy  "Król świń" w reżyserii słynnego Yeonga Sang-ho. Pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji potrwa do 25 kwietnia.

Złote Maliny

Złote Maliny przyznawane są na dzień przed Oscarami. Laureatów poznamy w tym roku 24 kwietnia. Wyłoni ich w głosowaniu internetowym prawie 1000 członków Fundacji Nagród Złotych Malin z 27 krajów.

Polski film "365 dni" na podstawie powieści Blanki Lipińskiej otrzymał aż sześć nominacji do tegorocznych Złotych Malin. Pierwszy raz w historii tej "nagrody" polska produkcja może otrzymać "anty-Oscara". Film opowiadający o burzliwej relacji między włoskim mafiozem a Polką nominowano w kategoriach: najgorszy film, najgorszy reżyser (duet Barbara Białowąs i Tomasz Mandes), najgorszy aktor (Michele Morrone), najgorsza aktorka (Anna-Maria Sieklucka), najgorszy scenariusz (Tomasz Klimala, Blanka Lipińska, Tomasz Mandes) i najgorszy remake, kopia lub sequel (jako nieudana kopia/remake "50 twarzy Greya").

Wśród nominowanych do Złotych Malin są w tym roku m.in Robert Downey Jr., Adam Sandler, Anne Hathaway, Shia LeBeouf, Arnold Schwarzenegger czy Bruce Willis.

 

Opracowanie: