Już jutro po raz 12. odbędzie się Noc Muzeów. Jak co roku, polskie miasta przygotowały dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. W samej Warszawie do udziału zgłosiło się aż 237 placówek kulturalnych.

Warszawa: Prawie 240 instytucji otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

W Nocy Muzeów udział weźmie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Każdy będzie mógł utrwalić swoje odciski palców i zobaczyć, w jaki sposób przeprowadza się oględziny miejsca popełnienia przestępstwa. Jedną z atrakcji będzie także możliwość obejrzenia samochodu wyposażonego m.in. w robota pirotechnicznego.

Zwiedzanie dawnego komunistycznego aresztu śledczego, wykład o bikiniarzach, spotkania poświęcone jazzowi i warsztaty kulinarne - takie m.in. atrakcje przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dzięki współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości będziemy mogli pokazać kazamaty, do których trafiali znani żołnierze AK, m.in. zmarły niedawno prof. Władysław Bartoszewski, który spędził tam prawie trzy lata - zachęca zwiedzających dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Na Stadionie Narodowym w ramach 19. Pikniku Naukowego odbędą się pokazy dronów, będzie można wykonać portret 3D, obejrzeć wnętrze turbiny wodnej i studenckie bolidy. To m.in. bolid zespołu WUT Racing i pojazd Hussar - przejeżdżający 376 km na litrze benzyny. Poza tym można będzie obejrzeć Pneumobil - pojazd z napędem pneumatycznym lub Quatracz, czyli specjalną czterokołową platformę sterowaną elektrycznym napędem rozproszonym.

Opole: Przejażdżki "ogórkiem" i scenki z XIX-wiecznej wsi

Muzeum Polskiej Piosenki, Archiwum Państwowe oraz Muzeum Uniwersytetu Opolskiego wspólnie przygotowały atrakcje w klimacie PRL-u. W programie jest  przejażdżka zabytkowym "ogórkiem" przez takie punkty miasta, które są istotne dla jego dziejów oraz dla historii opolskiego festiwalu.

Z kolei w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się m.in. wykład o historii pióra wiecznego - od tradycyjnego gęsiego aż po pióro jako dzieło sztuki, wraz z wystawą wiecznych piór.

Muzeum Wsi Opolskiej zachęca do odwiedzenia skansenu. Tam odbędą się pokazy kucia wyrobów z żelaza w zabytkowej kuźni; pokazy oporządzania zwierząt; tradycyjny wypiek chleba; pogadanki o magii ziół w wykonaniu wiejskich "szeptuch", a także scenki z życia XIX-wiecznej wsi - te, które będzie można podpatrzyć w wiejskich zagrodach czy np. dawnej karczmie.

W Muzeum Politechniki Opolskiej można będzie zobaczyć bogatą kolekcję lamp rentgenowskich.

Opolskie muzea podczas piątkowo-sobotniej nocy zachęcają też do zabawy "Znajdź intruza", która trwać będzie we wszystkich siedmiu muzeach. Chodzi w niej o to, aby odnaleźć element niepasujący do ekspozycji danego muzeum. Kto w trzech placówkach znajdzie takiego "intruza" - dostanie nagrodę.

Łódź: Poszukiwanie "fałszywych" dzieł sztuki i nocne wycieczki po mieście

Szczególne dzieło sztuki będzie można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym. To niezrealizowany projekt awersu banknotu 100-złotowego autorstwa wybitnego malarza Józefa Mehoffera.

Dzieł sztuki, ale tym razem "fałszywych" będą szukać odwiedzający Muzeum Sztuki. Na każdym piętrze ekspozycji stałej Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku "Atlas nowoczesności" pojawi się fałszywe dzieło, a publiczność będzie musiała je odnaleźć.

W Teatrze im. Jaracza będzie można zaś odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne widzom - zajrzeć za kulisy trzech scen, do pracowni, a także przymierzyć kostiumy z teatralnego magazynu.

Tradycyjnie już o godz. 22 zaplanowano pokaz sztucznych ogni na Placu Wolności.

Gdańsk: Psie zaprzęgi i pokaz XV-wiecznego sztambucha

PAN Biblioteka Gdańska na Noc Muzeów przygotowała wystawę pod hasłem "Z książką za horyzont" prezentującą zbiory placówki związane z podróżami. Jednym z najcenniejszych eksponatów będzie dzieło "Liber chronicarum" wydane w norymberskiej oficynie w 1493 roku, którego autorem jest Hartmann Schedel (1440-1514). Druk "Liber chronicarum" nazywany jest w Polsce "Kroniką świata" lub "Kroniką norymberską". W kronice znajduje się również opis Polski zwanej Sarmacją. Schedel pisze o żubrach, władcach Polski; dużo miejsca poświęca na opis Krakowa: wspomina o Wawelu, Kościele Mariackim, Akademii Krakowskiej, którą chwali za wysoki poziom nauczania astronomii.

W Europejskim Centrum Solidarności jedną z atrakcji będzie wejście na taras widokowy na dachu budynku, 25 metrów nad ziemią. ECS zachęca, aby wziąć ze sobą lornetkę, lunetę lub noktowizor.

W Centrum Hewelianum będzie można obejrzeć 25-minutowy pokaz jazdy psich zaprzęgów, a także m.in. wziąć udział w warsztatach łamania szyfrów oraz degustacji czekoladowych pralin i trufli.

W najstarszej kamienicy Gotyk z 1451 roku przy ul. Mariackiej zostaną pokazane związki Mikołaja Kopernika z Gdańskiem oraz postać Anny Schilling gospodyni astronoma, która zgodnie z legendą mieszkała w kamienicy.

Wielkopolska: Rysunek Pissarro, parowozy, kobiety w PRL

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprezentuje w sobotę po raz pierwszy część unikatowej kolekcji przekazanej przez zmarłego przed rokiem, niemieckiego konserwatora i budowniczego instrumentów Rainera Webera.

Ciekawostkę ze swoich zbiorów zaprezentuje Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na wystawie pokazane zostanie "Studium kobiety" francuskiego impresjonisty Camille Pissarro. Rysunek do niedawna był przypisywany błędnie Jean-Francois'owi Milletowi.

W oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przebiegać będzie pod hasłem "Kobieta w PRL-u". Zaplanowano wystawy i filmy o kobietach w PRL-u, pokaz mody kobiecej doby PRL-u oraz prezentację materiałów archiwalnych dokumentujących represje wobec kobiet w okresie Polski Ludowej. Chętnych do siedziby IPN zawiezie zabytkowy "ogórek".

Białystok: Obóz rzymski, gra escape room i szpital partyzancki

Do obozu rzymskiego i na walki gladiatorów zaprasza Muzeum Wojska. Z okrzykiem "Ave Caesar!" zostaną przywitani uczestnicy, którzy przyjdą na plac przed muzeum. Dodatkowo będzie można pograć w gry planszowe "sięgające rodowodem starożytnego Rzymu".

Otwarty będzie też Pałac Branickich, jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Na placu przed pałacem Grupa "Wschód" zorganizuje szpital partyzancki, gdzie chętni będą mogli wziąć udział w historycznym kursie pierwszej pomocy. Obok szpitala powstanie obóz i kuchnia wojskowa z XVII wieku.

Natomiast w części w pałacu, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny, będzie można zwiedzić aptekę z przełomu XIX i XX wieku, a także wziąć udział w warsztatach robienia farmaceutyków.

Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 przygotowało wydarzenie dla osób lubiących rozwiązywać zagadki - grę Escape Room, czyli ucieczkę z pokoju. Kilkuosobowe grupy zostaną zamknięte w "Pokoju Podróżnika" i będą musiały odgadnąć tajemnice starego podróżnika, rozwiązać zagadki, dzięki czemu odnajdą klucz i będą mogły wydostać się ze środka.

Rzeszów: Bohaterowie dobranocek i militaria

Na spotkanie z Reksiem i Misiem Uszatkiem zaprasza, nie tylko najmłodszych, pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek. Będzie także można zobaczyć filmy zrealizowane przez Stefana Szwakopfa. Wśród nich: "Miś Uszatek", "Reksio", "Wędrówki Pyzy", "Dziwne przygody Koziołka Matołka", "Mały Pingwin Pik Pok", "Gąska Balbinka", "Jacek i Agatka", "Pomysłowy Dobromir", "Porwanie Baltazara Gąbki".

Natomiast na pokazy militariów zaprasza Muzeum Techniki i Militariów. Na zwiedzających czekać będą repliki broni czarnoprochowej z XVIII wieku, armaty i broni białej z tamtego okresu, a także pokaz użycia broni białej i fechtunku.

Będzie można zobaczyć także współczesne militaria, a wśród nich wojskowe wozy opancerzone takie jak np. Scott, BRDM, transporter opancerzony MT-LB, czy samolot myśliwsko-bombowy SU-22 z pełnym uzbrojeniem.

Olsztyn: Rekonstrukcja obozu rycerskiego

Rekonstrukcję średniowiecznego rycerskiego obozu, w tym namiot królewski, namioty rycerskie i sprzęt obozowy oraz wyposażenie będą mogli zobaczyć odwiedzający Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Są tam kopie łóżka, krzeseł, stołu, garnków, rusztu, a także kolczugi, miecze, broń obuchowa. Aby aranżacja miała realny charakter, w obozie znalazły się figury dworzan czy kucharza.

Odbędzie się także Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich, w której reprezentacja Warmii i Mazur zmierzy się z rycerzami z Pomorza. Widzowie będą mogli wziąć udział w rycerskich i plebejskich grach i zabawach. Przygotowano również wykład o średniowiecznych wyprawach wojennych. 

Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra: Modele powozów i kowboje

Ekspozycję poświęconą twórczości pejzażystów śląskich XIX i XX wieku oraz wystawę modeli zabytkowych powozów konnych przygotowuje Muzeum Lubuskie. Na wystawie w Spichlerzu znajdzie się czterdzieści modeli powozów konnych, sklasyfikowanych w sześciu blokach merytorycznych, tj. powozy gospodarskie, powozy wyjazdowe i spacerowe, powozy podróżne, powozy reprezentacyjne i ceremonialne, powozy transportowe oraz powozy specjalistyczne.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się Amerykańska Noc. Zostanie zainaugurowana happeningiem, który zrealizuje teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. Nie zabraknie Indian, kowbojów, jazzu, gangsterów, hipisów i whisky, pojawią się nawet migawki z Hollywood. 

Katowice: Zwiedzanie kopalni w ciemnościach i karykatury Hitlera

Kto chciałby po raz pierwszy zobaczyć unikatowe cykle rysunków "Hitleriada Macabra" i "Hitleriada Furiosa" autorstwa Stanisława Toegla powinien odwiedzić Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Rysunki te przedstawiają m.in. karykatury przywódcy III Rzeszy. Przykładem może być Hitler jako "anioł pokoju" z gałązką palmową w dłoni, unoszący się nad kulą ziemską zakutą w kolczasty drut.

Noc Muzeów w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza to także okazja do świętowania stulecia wciąż działającej maszyny parowej z 1915 roku. Z kolei Kopalnia Guido zaprasza na zwiedzanie najniższego poziomu - 320 m pod ziemią - w mroku, jedynie przy świetle górniczej lampy. Organizatorzy podkreślili, że jest to propozycja "dla odważnych".

Broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca będzie można zobaczyć na placu przy nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kto interesuje się najnowszą historią Polski powinien spróbować swoich sił w grze terenowej "Znaj znak", przygotowanej przez katowicki oddział IPN. Gra polega na rozpoznawaniu symbolów, znaków, postaci lub dat związanych w tym okresem. Zwiedzający będą również mogli obejrzeć magazyny, w których przechowywane są archiwalne akta.

Sarmackie pojedynki oraz pokaz strzelania z łuku i prochu zobaczą zwiedzający Willę Caro - oddział Muzeum w Gliwicach.

(j.)