W ramach 8. Europejskiego Dnia Języków 24 września w Krakowie w Kinie Pod Baranami odbędzie się Noc Kina Europejskiego. Widzowie zobaczą cztery filmy z czterech europejskich krajów - Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji.

Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie Takie jest motto ogłoszonego przez Radę Europy Europejskiego Dnia Języków. Bezpłatne wejściówki na pokazy będą do odbioru kasie kina od 21 września.

Filmy w programie:

EX (EX) - reż. Fausto Brizzi, Włochy 2009, 110'

Nasi ex są jak arabski Feniks, który odradza się z popiołów, nie umierają nigdy, są tam, gotowi do ataku, który zmieni twoje życie. Związek z jednymi przerodził się w nienawiść, z innymi w przyjaźń, a w przypadku jeszcze innych miłość jest nadal żywa. Tak czy siak, są częścią twojego życia, to, że dziś jesteś, jaki jesteś, to też po części wina, czy zasługa twoich byłych. Miłość zaczyna się licznymi deklaracjami i pocałunkami... ale potem jak się toczy?

OBCA (DIE FREMDE) - reż. Feo Aladag, Niemcy 2010, 119'

Portret młodej Turczynki, Umay, która chce wieść niezależne życie w kraju, gdzie tradycja kulturowa wymaga od każdej kobiety podporządkowania się mężczyźnie - mężowi, ojcu, bratu. Umieszczając opowieść pomiędzy Niemcami (gdzie Umay dorasta i dokąd wraca, by połączyć się z rodziną) a Turcją (gdzie wychodzi za mąż i żyje razem z rodziną męża), reżyserka wpisuje ją w kontekst pojednania pomiędzy kulturami w Europie.

ONA JEST MATADOREM (ELLA ES EL MATADOR) - reż. Gemma Cubero i Celeste Carrasco, Hiszpania 2009, 62'

Fascynujący dokument o kobietach w świecie korridy.

TORT WESELNY (PIECE MONTÉE) - reż. Denys Granier­Deferre, Francja 2010, 95' (film w wersji oryginalnej)

Pochodzący z zamożnych rodów z klasy średniej Vincent (Jérémie Renier) i Bérengere (Clémence Poésy) zamierzają się pobrać. W przeciwieństwie do swoich rodzin nie chcą wielkiej uroczystości z hucznym weselem. Wolą skromny ślub cywilny i wystawny obiad dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Film jest satyrą na przedstawicieli francuskiej klasy średniej.

Wszystkie filmy pokazywane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami, z wyjątkiem "Tortu weselnego". Tu będzie wersja oryginalna, bez polskich napisów.