W wieku 67 lat zmarł w Pradze czeski poeta, pieśniarz, krytyk sztuki, publicysta i dysydent Ivan Martin Jirous, szerszej publiczności znany jako "Magor". Był kierownikiem artystycznym legendarnej grupy undergroundowej Plastic People of the Universe.

Przez długie lata był moim dobrym kolegą, który znacząco wpłynął na rozwój społeczny naszego kraju. Jestem szczęśliwy, że Magor dożył lepszych czasów, o które się przecież sam niemało starał - powiedział były prezydent Czech Vaclav Havel.

"Magor", czyli po czesku "pomyleniec, świr", był z wykształcenia historykiem sztuki. Jednak ze względu na wyrażaną przez niego krytykę totalitaryzmu władze Czechosłowacji zakazały mu pracy w zawodzie. Pracował jako robotnik, stróż, a także ogrodnik, a po powrocie do domu poświęcał się współpracy z muzykami podziemia. Blisko związał się przede wszystkim z grupą Plastic People of the Universe. Zorganizował im wiele nielegalnych koncertów.

Za ignorowanie komunistycznej cenzury pięciokrotnie skazywano Jirousa na więzienie, przez co w latach 70. i 80. za kratami spędził w sumie osiem i pół roku.

Pierwszy wyrok za "działalność wywrotową" dostał w 1973 roku po sprzeczce, w jaką wdał się z funkcjonariuszami bezpieki. Wraz z kolegami zaśpiewał wówczas w gospodzie piosenkę "Wygnać Ruskich-morderców do piekieł, gdzie ich miejsce". W więzieniu stworzył zbiór poezji "Magorowe łabędzie pieśni" uważany za jego największe osiągnięcie pisarskie.

Był sygnatariuszem Karty 77 i członkiem opozycyjnego Komitetu Obrony Niesprawiedliwie Ściganych (VONS).