Pamiątki z emigracji poszukiwane. W swoich zbiorach chce je mieć Muzeum Emigracji, które powstaje w Gdyni. Dyrekcji placówki zależy m.in. na przedmiotach z czasów PRL-u i późniejszego okresu.

To pierwsza ogólnopolska zbiórka pamiątek z emigracji. Do tej pory muzeum zgłaszało się przede wszystkim do pracowników portu i mieszkańców Gdyni. W zbiorach są na razie głównie pamiątki związane z podróżami morskimi z lat 30. ubiegłego wieku. Powstająca w Gdyni placówka nie chce jednak skupiać się tylko na podróżach za ocean. W naturalny sposób dotarliśmy do rzeczy, które były związane z Gdynią. Aczkolwiek ta placówka mówi o wyjeździe z Polski, nie tylko z Gdyni. Ta wystawa ma obejmować szeroki okres. Od końca XIX wieku, aż po lata współczesne. I to nie jest tylko emigracja drogą morską, ale także lądową czy lotniczą - tłumaczy Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.

Teraz muzeum czeka między innymi na pamiątki z okresu PRL-u i późniejszej emigracji. Mogą to być bilety, czy pamiętniki z podróży, ale szczególnie cenne będą wszelkie zdjęcia i dokumenty potwierdzające aktywność Polaków za granicą. Liczymy na obiekty związane już z życiem w nowym kraju, na wszelkie świadectwa działalności Polaków poza granicami, świadectwa ich życia tam. Mamy świadomość, że do takich obiektów ciężko będzie dotrzeć, ale liczymy na to, że będzie to możliwe - mówi Wojdyło.

O tym, co trafi do ekspozycji zdecyduje specjalna komisja. Osoby zainteresowane przekazaniem swoich pamiątek mogą kontaktować się z Muzeum Emigracji pod numerem 58 623 31 79 oraz mailowo: biuro@muzeumemigracji.pl. Wystawa stała ma zostać otwarta najpóźniej na przełomie 2014 i 2015 roku. Docelowo całe zbiory zostaną również udostępnione on-line.

(MRod)