​Kolekcja Książąt Czartoryskich, kupiona pod koniec 2016 roku przez państwo, od 6 kwietnia będzie eksponowana w krakowskim Arsenale. "Jesteśmy winni pokazania jak najszybciej, najbardziej reprezentatywnej części tej kolekcji" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Myślę, że będzie to przywrócenie pamięci o tej kolekcji i o miejscu, w którym powinna być eksponowana do czasów zakończenia remontu Pałacu przy ul. św. Jana - podkreślił dyrektor podczas prezentacji planów krakowskiego Muzeum Narodowego na 2017 rok.

W Arsenale będzie można zobaczyć wybór eksponatów z bogatej kolekcji Książąt Czartoryskich: malarstwo, rzemiosło artystyczne i militaria.

Wśród wystawionych obiektów będzie klucz do najstarszego polskiego muzeum - Świątyni Sybilli w Puławach, która założyła Izabela Czartoryska. Wśród militariów zwiedzający zobaczą: dwie zbroje spod Wiednia, pamiątkowe szable Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i generała Karola Kniaziewicza.

"Dama z gronostajem" na Zamku Królewskim

Betlej poinformował, że "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci będzie wystawiona w Zamku Królewskim na Wawelu do końca kwietnia. Później będzie można ją oglądać w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego. Tak jak obiecaliśmy, będziemy dzieło to udostępniać za darmo. Znajdziemy dla niej specjalne miejsce. Moim marzeniem jest umieszczenie jej w Sukiennicach, ale będąc odpowiedzialnym za dzieło tej klasy, muszę znaleźć najlepsze miejsce pod względem bezpieczeństwa - powiedział.

Wśród najważniejszych wydarzeń planowanych w tym roku w Muzeum Narodowym znalazły się m.in. wystawy "Potęga awangardy", "#dziedzictwo" oraz "Wyspiański".

W Kamienicy Szołayskich - z racji stulecia awangardy - będzie można wiosną zobaczyć wystawę "Potęga awangardy", a na niej dzieła m.in.: Hansa Arpa, Maxa Ernsta, Kazimierza Malewicza, Fernanda Légera, Aleksandra Archipenko, Pieta Mondriana, Władysława Strzemińskiego, ale też kompozytora Eugeniusza Rudnika czy twórcy filmów animowanych Jerzego Kuci.

Planowana w czerwcu wystawa "#dziedzictwo", to jak mówił dyrektor Betlej "wystawa totalna", obejmująca niemal wszystkie poziomy gmachu głównego muzeum. Jednocześnie będzie to ekspozycja wielowątkowa, która ma skłonić odbiorców do refleksji, czym jest dla nich dziedzictwo. Zaprezentowanych zostanie około 650 obiektów zgromadzonych w czterech działach: geografia, język, kultura, obywatele. Znajdą się tam dzieła twórców tak znanych jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, ale i artystów awangardy międzywojennej, czasów PRL i twórców współczesnych.

W 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego muzeum, które posiada 900 prac artysty, chce pokazać jego dorobek: malarstwo portretowe i pejzażowe, projekty witraży, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne i typograficzne oraz archiwalne fotografie. Wystawa ta potrwa od 28 listopada do 30 lipca 2018 roku.

(ag)